Юристи компанії "Human Rights" Кривий Ріг вперше в Україні створили судовий прецедент, яким забов'язали "Приватбанк" прийняти на оплату чеки в іноземній валюті American Express.


Як обміняти дорожні іменні чеки American Express та Thomas Cook на готівку?

Компанія American Exdivss, заснована в 1850 р., на початковому етапі своєї діяльності стає відомою як надійна кур'єрська служба, що займається транспортуванням готівкових коштів між приватними особами, компаніями та банками.

Історія винекнення дорожніх чеків.

Цей бізнес приносить компанії солідний прибуток. І можливо, світове фінансове співтовариство недорахувалося б одного з найбільших емітентів дорожніх чеків, а згодом і пластикових карт, якби в 1864 р. Державному поштовою департаменту США не прийшла ідея заснувати Поштову службу грошових переказів. Тим самим держава фактично бере під свій контроль ринок переказів. 

Новий платіжний інструмент, що одержав назву Exdivss Money Order і гарантований до оплати компанією American Exdivss, відразу завойовує популярність не тільки в Штатах, але і в Європі. Саме від дати цієї події фахівці і починають відлік історії сучасних дорожніх чеків, незважаючи на те, що сам дорожній чек з'являється кількома роками пізніше. 

На початку 90-х років XIX ст. керівництво American Exdivss приймає рішення про розширення мережі представництв у Європі. Новий напрям розвитку компанії навіть не доводиться визначати - спеціальний платіжний інструмент давно був потрібний мандрівникам і бізнесменам. У любителів подорожувати в ті часи вибір платіжного засобу практично був відсутній. Вони були змушені возити з собою великі суми готівкою, які дуже невигідно обмінювати на місцеві валюти з-за великий курсової різниці. Або ж користуватися борговими зобов'язаннями, які європейські банки приймали з великою неохотою. 
Керівництво American Exdivss з самого початку усвідомлював, що платіжний продукт для американських мандрівників повинен бути еквівалентний готівковим доларам, легко конвертуватися в іншу валюту, а також гарантувати відшкодування коштів у випадку його втрати або крадіжки. Саме такий продукт розробляє в 1891 р. той же Марселлус Беррі і називає "дорожнім чеком" (Travelers Cheque). Творець дорожнього чека реалізує досить оригінальне рішення - справжність чеку визначається шляхом порівняння двох підписів. Перша проставляється на чеку в момент його покупки мандрівником в банку і вказує на приналежність покупцеві суми грошей, рівної номіналу чека. Другий підпис ставиться власником чека в момент пред'явлення його до оплати. Збіг двох підписів свідчить про те, що пред'явник чека і його покупець - одне і те ж обличчя, і є гарантією прийняття чека до оплати.

Однак, з серпня 2016 року всі банки, які зареєстровані на території України перестали проводити операції з дорожними чеками.

Склалася досить неприємна ситуація: власники іменних дорожних чеків більше на мають змоги обміняти їх на готівку на теритрії нашої держави.

З юридичної точки зору, чек - це платіжний документ, що являє собою грошове зобов’язання чекодателя виплатити позначену в чеку сумувласнику, зразок підпису якого проставлено на чеку в момент його продажу.

Досить цікавий момент: яку установу вважати чекодателем?
Компанія American Express - юридична особа, яка є емітентом дорожніх чеків. Проте, компанія зареєстрована в Нью-Йорку, США, і на сьогодняшній день й досі проводить операції з прийняттям на інкасо (сплати) іменних дорожніх чеків. Тобто, емітент чеків не заперечує право власника чека на його обмін на валюту, а тому й правові підстави для винекнення судового спору відстутні. Та і сам по собі спір з юридичною особою-нерезидентом досить складний, та в принципі безглуздий, так як виїхавши на територію США можна обніняти чеки на готівку без особливих складнощів.

Проте, правовідносини, щодо операцій з іменними дорожними чеками в іноземній валюті, регулюється Положенням про порядок здійснення операцій з чеками в іноземній валюті на території України.
Зазначений Порядок є спеціальним законодавством та має чітке визначення - кто згідно законодавства є чекодателем.
Відповідно до цього Порядку, чекодадтелем є юридична особа, яка видала або ПРОДАЛА дорожній чек фізичній особі.

Із цього терміну випливає, що між особою та банком, який продав виникли цивільно-правові відносини. Банк взяв на себе забов'язання з оплати чеку, тому прийняття чеку на оплату - є прямий його обов'язок.

Нажаль, сьогодні більшість банків відмовляють у прийнятті чеків у власників, посилаючись лише на ту обставину, що банківська установа не надає такі послуги, та радять держателям чеків звернутися напряму до емітента - тобто до компанії American Express.

Судових прецедентів на території України до сьогоднішнього дня не було. 
Юристи компанії "Human Rights" Кривий Ріг, вперше на території України створили судовий прецидент, забов'язавши один із найбільших банків України "Приватбанк" прийняти на інкасо іменні дорожні чеки American Express.

Право особи, яка є власником чеків в іноземній валюті на його реалізацію гарантується Конституцією України та Міжнародними конвенціями, які були ратифіковані Україною. Держава взяла на себе забов'язання гарантувати захист порушених прав споживача, і тому завжди варто реалізовувати своє законне право, та вимогати від будь-яких осіб поважати ваше право, незважаючи на те, хто є ця особа - банківська установа, компанія або, навіть, орган державної влади.

Для того, щоб обміняти дорожні чеки в іноземній валюті, необхідно мати:

1. Оригінали чеків;

2. Квитанцію про купівлю-продаж дорожніх чеків (або купівлю-продаж іноземної валюти, якщо чеки було придбано у гривні);

3. Скласти позовну заяву до суду про забов'язання банку прийняти на інкасо дорожні іменні чеки.

Звертаючись до нашої компанії, Ви отримуєте можливість гарантовано обміняти чеки на валюту або на гривні згідно курсом НБУ.

Для більш детальної інформації звертайтеся за телефоном 097-406-97-23

Популярные видео - Как поставить ларек

Популярные видео - 130 статья КУПАП, нетрезвый водитель, какой штраф

Заказать услугу по скидке 20%

До конца акции осталось:

Тут будет счетчик

Юристов онлайн: 3

Заказ услуги