• Головна
  • Новини
  • Пенсійна реформа в Україні стала ключовою вимогою МВФ для виділення чергового траншу

Виїзд за кордон з дитиною без згоди батька в умовах військового стану

Як виїхати з дитиною за кордон в умовах військового стану без згоди батька

Як виїхати з дитиною за кордон в умовах військового стану без згоди батька?

1 березня 2022 року, прийнято постанову Кабінету Міністрів України 179, якою доповнено пункт 24 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.
 
Зазначеними змінами передбачено, що виїзд за межі України дітей,
які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків,
баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима,
або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою,
завіреною органом опіки та піклування,
здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків.
 
Прийнятті зміни дають можливість забезпечити виїзд за кордон дітей в умовах введення на території України надзвичайного або військового стану з метою їх збереження життя та здоров’я.

Оскільки багато громадських об’єднань, які працюють за кордоном з дітьми готові організувати виїзд дітей групами, то Урядом України вдосконалено Правила перетинання державного кордону дітьми, які виховуються в сімейних формах виховання під час війни. Враховуючи, що в Україні проводяться військові дії та з метою гарантування безпеки та збереження життя і здоров’я дітей спрощено правила виїзду з України дітей, які виховуються в прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, під опікою, піклуванням і не досягли 18-річного віку. 

Виїзд за межі України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в сімейних формах виховання і не досягли 18-річного віку, здійснюється у супроводі законного представника або іншої уповноваженої ним особи за наявності письмового погодження органу опіки та піклування чи військовою адміністрацією.


З метою якомога якіснішої реалізації вищезазначених нормативно-правових змін та належної допомоги дітям та сімʼям з дітьми при перетині кордону для забезпечення їхньої безпеки Мінсоцполітики спільно із представниками Уповноваженого Верховної ради з прав дитини, Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, Проект технічної допомоги „Супровід урядових реформ в Україні” (SURGe) і МБО „Партнерство „Кожній дитині” підготовлено відповідні рекомендації місцевим органам влади, військовим адміністраціям. 
 

Термінова консультация адвоката
Вадима Морозова - 200 грн

Працюємо по всій Україні!
Знаходитесь за кордоном?

Телефонуй +380984326402
ВайберТелеграм, Ватсап

Який законодавчо встановлений порядок виїзду дитини за кордон у мирний час?

За загальним правилом, дитина яка досягла шістнадцятирічного віку, має право на вільний самостійний виїзд за межі України (ст. 313 Цивільного кодексу України). 
А якщо дитина не досягла шістнадцятирічного віку, то право на виїзд за межі України вона має лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними та які на момент виїзду з України досягли вісімнадцятирічного віку.

Порядок перетину кордону особами, що не досягли 16 річного віку регулюється "Правилами перетинання державного кордону громадянами України" та ЗУ "Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України".

Відповідно до зазначених Правил, перетин кордону дитини у віці до 16 років можливий:

- у супроводі батьків;
- у супроводі одного з батьків за нотаріальною згодою другого;
- у супроводі особи, яка уповноважена обома батьками (нотаріальна згода обох батьків.

Іноді трапляються випадки, коли один із батьків зловживає своїми батьківськими правами та через погані стосунки з другим із батьків, не дає згоди на виїзд з дитиною.

Несумлінна сторона відмовляється робити нотаріальний дозвіл?
У такому випадку, законодавством передбачена
можливість отримання згоди на перетин кордону з дитиною
БЕЗ ЗГОДИ ДРУГОГО З БАТЬКІВ.

Документом для перетину кордону дитиною в такому разі є рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг шістнадцятирічного віку без згоди та супроводу другого з батьків.

Судовий спір, про надання дозволу на виготовлення проїзного документа для виїзду за кордон дитині, яка не досягла шістнадцятирічного віку, без згоди та супроводу другого з батьків має багато особливостей. Для успішного вирішення такої справи в суді потрібна безпосередня допомога кваліфікованого юриста (адвоката), який міг би проконсультувати по конкретній справі, здійснювати представництво інтересів заявника в суді за довіреністю, підготувати юридично правильно складену позовну заяву про надання дозволу на виїзд з України дитині, яка не досягла шістнадцятирічного віку, без згоди та супроводу другого з батьків, яка б і лягла в основу ухвалення позитивного рішення в конкретній справі. 

Якщо проаналізувати судову практику по даній категорії справ, то в більшості випадків позовні вимоги формулюються не як «про надання дозволу на виїзд з України дитині, яка не досягла шістнадцятирічного віку без згоди та супроводу другого з батьків», а «про надання дозволу на виготовлення дитині проїзного документа для виїзду за кордон та на тимчасовий виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків». 

Зазначимо, що при зверненні із позовом до суду аби дана справа позитивно закінчилася для заявника, в позовній заяві слід довести, що поїздка дитини за кордон здійснюється в інтересах дитини.


Такими доводами можуть бути:

- Доводи заявника, що за кордоном він має родичів, до яких має намір поїхати у гості з дитиною (підтвердити родинні відносини письмовими доказами).
- Доводи заявника, що за кордон він їде з метою оздоровлення дитини:
- (довідка із лікувального закладу, що дитина перебуває на обліку у лікарів конкретного лікувального закладу, постійно хворіє і потребує щорічного оздоровлення (наприклад, довідка дитячого лора, що дитина потребує оздоровленню у зв’язку з тим, що постійно хворіє гайморитом; проживає у екологічно несприятливому місті));
- (довідка із лікувального закладу, що дитина потребує відновного лікування за кордоном.)
- Доводи заявника, що за кордон він бажає повезти дітей на відпочинок з метою розширення їх кругозору, ознайомлення з культурою інших народів, стимулювання вивчення іноземних мов та підготовкою до самостійного життя, однак не може отримати згоди на такі поїздки у відповідача.
- Доводи заявника, що він має бажання та можливість забезпечити виїзд дитини за кордон.

 

Термінова консультация адвоката
Вадима Морозова - 200 грн

Працюємо по всій Україні!
Знаходитесь за кордоном?

Телефонуй +380984326402
ВайберТелеграм, Ватсап

 

Додатково потрібно також викласти доводи заявника, що його бажання отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон повністю узгоджується з його правами та обов’язками, покладеними на нього Сімейним кодексом України, і що відсутні обставини, які обмежують згідно із законодавством право виїзду дитини за кордон, відповідно, надання дозволу на виготовлення проїзного документа дитині для виїзду за кордон без згоди другого з батьків відповідає інтересам дитини та вимогам законодавства.

Після цього судом досліджуються докази, що містяться в матеріалах справи, поданих як позивачем, так і відповідачем.

У випадку, якщо відповідачем не подано доказів, які б засвідчували, що виїзд дитини за кордон не відповідає її інтересам, суд заслухавши думку дитини, оцінюючи зібрані докази по справі аби пересвідчитися, що виїзд за кордон відповідає інтересам дитини, ухвалює рішення про задоволення позову.

Аналізуючи судову практику по даній категорії справ, можна зробити висновок, що усні заперечення відповідача проти надання дозволу позивачу для поїздки дитини за кордон не беруться судом до уваги. Аби заперечити даний позов, суду потрібно надати лише обґрунтовані докази, які засвідчили б той факт, що поїздка дитини за кордон не відповідає її інтересам, що перебування дитини з одним з батьків є шкідливим для неї, що не здійснюється належне виховання дитини, її утримання.

Щодо часу розгляду даної справи, то все залежить від таких обставин:

- Обґрунтованістю позовної заяви.
- Наявності на стороні позивача/відповідача в якості представника кваліфікованого юриста (адвоката).
- Явки позивача/відповідача в судове засідання.

Строки вирішення питання у суді

Якщо в якості представника позивача в судовому засіданні бере участь фахівець в галузі права і при наявності обґрунтованої належними доказами позовної заяви, дана справа в суді може бути вирішена за одне засідання.
В інших випадках – розгляд справи може затягнутися до чотирьох місяців.

Отже, можна зробити висновок, що єдиним способом вирішення проблеми виїзду з України дитини, яка не досягла шістнадцятирічного віку без згоди та супроводу другого з батьків є звернення до суду.  Під час розгляду такої категорії справ, заявнику слід довести, що поїздка дитини за кордон здійснюється в інтересах дитини. Наприклад, з метою оздоровлення, до родичів в гості, на відпочинок та ін. 

Тому, викладення в позовній заяві зазначених вище доводів, підтверджених належними доказами, забезпечить досить швидке та позитивне вирішення справи для заявника.

 

Залишились питання?

Термінова консультация адвоката
Вадима Морозова - 200 грн

Працюємо по всій Україні!
Знаходитесь за кордоном?

Телефонуй +380984326402
ВайберТелеграм, Ватсап

 

Метки: Суд, Семейный адвокат

Популярные видео - Как поставить ларек

Популярные видео - 130 статья КУПАП, нетрезвый водитель, какой штраф

Заказать услугу по скидке 20%

До конца акции осталось:

Тут будет счетчик

Юристов онлайн: 3

Заказ услуги