Як законно їздити на нерозмитненому авто в Україні?


Питання нерозмитнених авто в Україні стоїть дуже гостро. Адже різниця в ціні на нерозмитнене авто та таке ж авто після сплати митних платежів може відрізнятися в два, іноді й в три рази (!). Це закономірно призводить до того, що водії авто з іноземними номерами винаходжують різні юридичні схеми, які дозволяють використовувати автомобіль законно або напівзаконно.

Автівка з іноземними іномерами ввозиться на територію України кількома способами: нерезидентами або через послуги іноземних юридичних осіб. При цьому рух більшості таких авто не відслідковується і не контролюється правоохоронними та митними органами України.

Найрозповсюдженіша схема виглядає приблизно так:
Машина зареєстрована на фірму в Європі, вас наймають на роботу і ви їздите по Україні, офіційно перебуваючи у тривалому відрядженні.Право керувати нерозмитненим авто гарантовано Стамбульською конвенцією, до якої ще в 2004 році приєдналася Україна. 

Недолік лише один - раз в рік на такій машині потрібно виїжджати в Європу і заїжджати тому, попередньо продовживши довіреність (контракт) від фірми-власника. Тобто кожен раз потрібно оформляти візу. Але є важливий нюанс: купуючи такий автомобіль, слід розуміти, що ви не станете його законним власником, а будете лише керувати за дорученням. Ну і продати, відповідно, не зможете.

В цілому схема виглядає законною. Але в Держмитслужбі заявили, що претензії до таких водіїв є. 

"Конвенцією про тимчасове ввезення (Стамбульська) визначено, що авто може бути ввезено із звільненням від ввізного мита і податків. Але лише у випадку, якщо такий автомобіль зареєстрований за кордоном на ім'я іноземця і використовується іноземцями. Тобто на українців ці пільги не поширюються. А використовувати такі авто на території України можуть лише ті люди (нерезиденти. — Ред.), які ввезли їх в Україну. При цьому заборонено передавати такі машини іншим особам, розкомплектовувати їх або використовувати для бізнесу", - повідомили у відомстві. 

Згодитися з токою точкою зору не можна з наступних підстав:

Закон не забороняє автовласникові-іноземцю передавати управління своєю машиною водієві-українцю — управління авто і використання авто є різними з юридичної точки зору термінами. Жодних документів про передачу права управління на авто не потрібно, так як довіреність не є обов'язковим документом. Власник дав іншому водієві ключі і техпаспорт і той може законно їздити.

У МВС пояснили, що якщо машина перебуває в міжнародному русі на території України більше двох місяців, то, згідно з п. 29.2 ПДР, вона повинна бути тимчасово зареєстрована у ДАІ, інакше керувати авто не можна. За порушення передбачено штраф. 

Проте поліцейські не мають доступу до баз даних митниці або прикордонників, тобто перевірити, коли машина в'їхала в Україну, не можуть. Тому після зупинки такого авто інспектор викликає представника митниці. 

Закон не дозволяє ДАІ стежити за дотриманням митних правил, а іноземні номери — ще не причина для зупинки. Незаконні вимоги їхати на штрафмайданчик, віддавати ключі і т. п. можна не виконувати.

У громадському проекті "Дорожній контроль" розповіли історію водія, у якого рік тому забрали нерозмитнений автомобіль нібито за порушення митних правил. Відразу після зупинки співробітники ДАІ викликали митника, який склав адмінпротокол за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України (приховування товарів від митниці, використання документів з неправдивими даними або підроблених). 
В суді водія звинуватили в тому, що документи про працевлаштування у литовської компанії підроблені. Проте суд встановив, що в діях водія немає ніяких порушень, а протокол складений безпідставно: у митника не було ніяких доказів того, що документи підроблені, а сама ст. 483 взагалі непридатна в даній ситуації. У результаті авто повернули.

Таким чином, використання авто з іноземними номерами можливе, проте потребує чимало знань міжнародного, адміністративного та митного законодавства. Адже більшість представників правоохоронних органів буде зацікавлена в "перевірках" таких авто та будуть користуватися юридичною необізнаністю водіїв, які через недосвідченість можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності зі спатою значного штрафу (8,5 тис. грн.) або навідь конфіскацією авто.

Тому, під час зупинки авто, вимагайте у представників:
1) ПІБ, номер посвідчення;
2) Підставу для зупинення ТЗ;
3) Присутність представників митного органу;
4) складання протоколу за участю понятих осіб (в протоколі обов'язково зазначайте Довіренність від юр. фірми-іноземця на вас)

Вимога забрати авто на штрафмайданчик або передати ключі є незаконною!

За захистом свого порушеного права краще звертатися до кваліфікованих юристів.

 

Метки: Таможенный адвокат , Автоадвокат

Популярные видео - Как поставить ларек

Популярные видео - 130 статья КУПАП, нетрезвый водитель, какой штраф

Заказать услугу по скидке 20%

До конца акции осталось:

Тут будет счетчик

Юристов онлайн: 3

Заказ услуги