Податок на нерухомість. Хто і за що платить?

 

Зазначений податок сплачують фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, що є власниками об’єктів нерухомості:

1) житлової (квартири, будинки) або 2) нежитлової (офісні, торговельні будівлі, склади, гаражі тощо). Не змінилася й база оподаткування — це загальна площа об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, що перебуває у власності особи.

Оподаткуванню підлягає нерухомість, що знаходиться у власності, загальна площа якої із розрахунку на одну особу перевищує: 

- для квартир - 60 кв. м.; 

- для будинків - 120 кв. м. 

- для різних типів житлової нерухомості (коли у власності особи є і квартира, і будинок, та/або їх частки) — 180 кв. м. 

Податок сплачується за кожен "надлишковий" квадратний метр нерухомості, враховується також кількість власників нерухомості. 

Варто відзначити, що база оподаткування визначається, в першу чергу, згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який став працювати тільки з 01 січня 2013 року. Як відомо, на даний момент до нього внесена далеко не вся нерухомість, що фактично існує в країні. Мова йде про нерухомість (переважно в сільській місцевості), що набута у власність задовго до 2013 року і в подальшому не відчужувалася. Цей факт на сьогоднішній день залишається головною проблемою точного розрахунку і стягнення податку на нерухомість. 

Головні зміни щодо податку на нерухомість цього року торкнулися в першу чергу ставок податку. Так, відповідно до останніх змін у ПКУ, встановлено граничний розмір ставки, що не перевищує 3% розміру мінімальної заробітної плати, станом на 1 січня звітного року, за 1 кв. м. бази оподаткування. 

Тобто, у 2017 році максимальна межа податку становить 96 грн. за 1 кв.м. нерухомості. 

Таким чином, оподаткуванню підлягають лише понаднормова площа житла, що вираховуються за наступною формулою: від загальної площі житлової нерухомості віднімається “пільгова” площа та множиться на ставку податку у відповідному населеному пункті. Наприклад, особа, яка має у власності в м. Києві квартиру площею 120 кв. м та житловий будинок площею 400 кв.м, повинна сплатити річний податок у загальному розмірі близько 4,5 тисяч гривень. 

В той же час у 2016 році запроваджено ще одне нововведення, яке стосується власників великої житлової нерухомості. 

Так, щодо осіб у власності яких перебуває квартири площею більш ніж 300 кв.м та/або житлові будинки площею більш ніж 500 кв.м, встановлено додаткову ставку податку у фіксованому розмірі 25 000,00 грн. 

Тобто, фактично до таких об’єктів буде застосовуватись подвійна ставка податку: 

1) на загальних підставах у % від мінімальної заробітної плати, 

та 2) у фіксованому розмірі. 

Отже, якщо вказана вище фізична особа, окрім зазначених квартири та будинка, на початку 2016 року придбала ще один житловий будинок площею 700 кв.м, то за нього має бути сплачено близько 35 тисяч грн податку. 

Як не платити? 

Окремо слід зазначити, що de facto підставою звільнення від оплати податку на житлову нерухомість є зміна форми її власності на спільну часткову (наприклад, між чоловіком та дружиною). В такому разі “пільгові” метри будуть розповсюджуватись на кожного зі співвласників. Тобто, якщо квартира площею 120 кв.м порівну поділена між двома співвласниками (кожен має по 60 “пільгових” метрів), податок на нерухомість за неї сплачувати не потрібно. 

Що ж стосується нежитлової нерухомості, тут “пільгових” метрів не має. Ставка податку застосовується за кожний метр площі об’єкта. 

Крім цього є можливість оскаржувати податок у суді. Основними аргументами у цьому виступають недосконалості податкового законодавства, що дають змогу звільнитися від сплати податку. 

Так, однією із основних засад податкового законодавства є його стабільність. Це означає, що зміни в податки та збори не можуть вноситися пізніше як за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податок, прийнятий у грудні, який платники повинні будуть сплачувати у наступному році є незаконним. 

Юристи оскаржують податок на нерухомість у судах різних інстанцій, і на сьогодні вже склалася доволі оптимістична практика вирішення спору на користь власників нерухомості.

Метки: Имущество, Жилищный вопрос, Налоги

Популярные видео - Как поставить ларек

Популярные видео - 130 статья КУПАП, нетрезвый водитель, какой штраф

Заказать услугу по скидке 20%

До конца акции осталось:

Тут будет счетчик

Юристов онлайн: 3

Заказ услуги