Шахрайство з квартирами. Як уберегти себе при купівлі-продажу нерухомості?

 


Випадків шахрайства з квартирами на ринку нерухомості чимало.
Найросповсюдженими схемами, які зустрічаються на сучасному ринку нерухомості є такі:

Шахрайство до реєстрації покупки-продажу. 

Завдаток, а то й частину вартості квартири береться з кількох покупців до реєстрації договору купівлі-продажу у нотаріуса , причому практично одночасно. 
Єдиною можливістю уникнути даний вид шахрайства, є передача грошей тільки після держреєстрації. Як правило, всі агенції нерухомості саме так і роблять. Насторожувати повинна і низька ціна на квартиру.

Шахрайство, завірене нотаріусом.

Перехід права власності від однієї особи до другої не можливий без реєстрації цих дій нотаріусом. Хахрайство, пов'язане нотаріальними діями буває різних видів.

Бувають навіть випадки, коли нотаріус тут справді ні при чому: доручення виготовляється на фальшивому бланку, із високоякісною підробкою засобів захисту. Відчуження майна за таким «дорученням» може відбутися лише через недогляд ріелтора або через лихий намір «чорного маклера». Але зустрічаються й випадки, коли фальшиве доручення виготовляється на справжньому нотаріальному бланку, списаному як втрачений або знищений. Найчастіше нотаріуси в таких випадках заявляють, що бланк було вкрадено, а печатку й підпис — фальсифіковано. І довести, що нотаріус свідомо передав бланк шахраям, а тим паче, одержав за це певний хабар, дуже складно. 

Доручення, оформлене за підробленими документами. Механізм: украдений у власника власності паспорт, переклеєна фотографія, імітація підпису. За законом, нотаріус повинен переконатися в справжності наданих йому документів. Він має право відмовитися від вчинення угоди, навіть затримати документи й відправити їх на експертизу, якщо вони викликають у нього підозру. На практиці нотаріуси нерідко одержують певний бонус за «неспостережливість». Проте коли якість підробки паспорта й підпису висока, нотаріуса можуть використовувати й утемну. У будь-якому випадку, виступаючи свідком у справі про шахрайство, нотаріус завжди може заявити, що не є експертом-органолептиком і через велике денне навантаження не мав змоги розпізнати підробку. 

Доручення підписується під впливом. Вплив може бути найрізноманітнішим. Від попередніх цей випадок відрізняє те, що підпис на дорученні ставить справді власник, і правоохоронцям доводиться доводити саме факт недобровільності цього підпису. Прикладів тут може бути дуже багато. Причому в цьому випадку нотаріус не може не бачити елементів неприродності подій. Приміром того, що людина підписує папір, перебуваючи в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Що вона перебуває в збудженому, неврівноваженому стані, або що її приводять люди грізної зовнішності, котрі пильно стежать за оформленням документа. Проте недобросовісні нотаріуси визнають за краще цього не помічати, природно, за винагороду. У своїх показаннях свідків вони вказують, що «не можуть пам’ятати подробиць кожної конкретної нотаріальної дії, яких за день оформляється кілька десятків»... 

Доручення підписується обманним шляхом. Варіантів тут теж може бути багато. Іноді власнику не повідомляють всю інформацію про те, які права він передає за дорученням (приміром, говорять лише про право розпоряджатися, але не про право відчужувати майно). Іноді має місце зловживання довірою, коли людині, що підписує генеральне доручення, на словах обіцяють не використовувати право на відчуження, а потім «кидають» її. Іноді в хід ідуть обіцянки — приміром, вигідного перепродажу квартири з купівлею нової... Часто шахраї штучно створюють поспіх і нервозну атмосферу, унаслідок чого потерпілий не дивлячись підписує потрібний їм документ. У цих випадках роль нотаріусів може бути різною. 

Меньш розповсюдженою є "схема", за якою право власності на квартиру встановлюється за рішенням суду. Такі випадки зустрічаються як правило з квартирами, які не приватизовані, власники згідно Ордеру померли, а спадок приймають родичі, які іноді про це самі не знають.
Отримавши рішення суду щодо встановлення права власності, від імені родича-спадкоємця оформлюється нотаріальне доручення за будь-якої з вищевказаних схем і після чого квартира відчужується на сторонніх осіб. Іноді навідь не на одну, а на 3-4 особи. Прослідкувати в цієї схемі добросовісних і недобросовісних покупців доволі складно., А повернути квартиру можливо лише в порядку цивільного вирішення справи, витребувавши майно із чужого володіння.
Уберегтися від подібної схеми можливо, прослідкувавши історію з відчуженням квартири. Перед покупкою необхідно звернути увагу на попередні договори купівлі-продажу, коли і на якій підставі було її придбано. Якщо стане зрозумілим, що квариира за останній рік-два перепродавалася декілька разів, при цьому по дорученню, то в цьому разі варто відмовитися від покупки, якою б привабливою не була квартира та низькою ціною.

За словами слідчих, що займаються розслідуваннями справ про шахрайство, про виявлені порушення з боку нотаріусів — про ті ж таки втрати бланків і навіть іноді журналів реєстрації нотаріальних дій, як і про багато чого іншого, неодмінно повідомляється в Кваліфікаційні комісії нотаріусів. Реакції, як правило, немає: у цьому цеху сильна корпоративна солідарність.

У Кривому Розі діють організовані групи, що поставили на потік легальну й напівлегальну зміну власників квартир. Випадків з шахрайством у цієї сфері доволі багато. Єдиний спосіб убезпечитися від усіх цих жахів — підвищувати свою правову культуру та юридичну грамотність. Або не шкодувати грошей на оплату юристів, котрі старанно й незалежно проаналізують будь-яку угоду, яку ви здійснюєте. Корисною була б незалежна служба підтримки й консультації покупців нерухомості. І головне — при вчиненні будь-яких операцій із нерухомістю в жодному разі не можна поспішати. Хоч як квапитимуть обставини й навколишні.

Метки: Жилищный вопрос, Мошенничество, Суд

Популярные видео - Как поставить ларек

Популярные видео - 130 статья КУПАП, нетрезвый водитель, какой штраф

Заказать услугу по скидке 20%

До конца акции осталось:

Тут будет счетчик

Юристов онлайн: 3

Заказ услуги