Україномовний адвокат у Польщі. Юридичні проблеми українців
Як знайти адвоката, що розмовляє українською, для захисту своїх прав у Польші? Юридичні проблеми українців у Польщі
Зміст:
1. Торгівля людьми, злочини, пов'язані з проституцією
2. Гаряча лінія для біженців з України
3. ДТП, що робити та як отримати страховку
4. Які права мають водій у разі зупинки за перевищення швидкості?
5. Допустимий рівень алкоголю в крові для Польщі
6. П'яна їзда у Польщі: коли порушення, коли злочин? Алкотестер
7. За що в Польщі можуть позбавити прав водія
8. Шахрайство, Крадіжка, Викрадення авто, Зберігання, перевезення, вживання наркотиків
9. Арешт у Польщі
10. Штрафи 2022
11. Сімейні суперечки, поділ майна, аліменти
12. Повернення боргів у Польщі
13. Невиплата зарплати, суперечки за трудовими договорами, нелегальна праця
14. Скасування заборони в'їзду до Польщі та ЄС
15. Юридичний захист українців у Польщі
16. Номери рятувальних служб Польщі
17. Вартість юридичної консультації україномовного адвоката у Польщі
18. Переглянути дані адвоката Вадима Морозова у реєстрі адвокатів
Скільки українців зараз у Польщі?
У Польщі до війни працювало близько 1,5 млн. українців і з початком військової агресії РФ у терміновому порядку з України виїхало ще 5,1 млн. українців, більшість із них виїхало до Польщі, це ще близько 2,8 млн. Українські біженці виїжджали з України у терміновому порядку, багато хто біг з-під ракетних обстрілів армією РФ, не розуміючи, де вони опиняться завтра, і не мали із собою закордонних паспортів і навіть документів. Переїзд в іншу країну та у мирний час пов'язаний із труднощами та стресами через незнання законів та правил в'їзду до інших країн. Що ж говорити про українських біженців, про людей, які втекли від війни в іншу країну з дітьми та однією сумкою без мови та знання законів Польщі. Велику допомогу надали польські волонтери, які приймають українців одразу після прибуття на кордоні. Нещодавно Президент Польщі підписав закон про допомогу українським біженцям, щоб урегулювати допомогу та статус українських біженців. Наразі українські біженці можуть отримати статус біженця, статус UKR, офіційну роботу в Польщі, медичну допомогу, можуть офіційно сплачувати податки та отримувати допомогу на дітей.
Населення Польщі становить близько 38 000 000 осіб. Тепер з початком військової агресії РФ кожен 8-й поляк – це українець, кожен 15-й поляк – це українська дитина. Без знання польської мови та польських законів.
Статус UKR, права біженців до ЄС
Громадяни України з біометричними закордонними паспортами вже мають 90-денний безвізовий доступ до ЄС. Безпрецедентна зміна у законодавстві ЄС гарантує українцям статус біженця після закінчення цього терміну. ЄС, зокрема Польща, передбачає надання громадянам України та резидентам країни право жити, працювати, отримувати медичну допомогу, житло та освіту негайно на строк до 1 року, без необхідності проходити тривалі процедури надання притулку. Якщо конфлікт триватиме довго або біженці не зможуть повернутися безпечно, цей статус може бути продовжено ще на 2 роки. Українці можуть оформити Статус UKR, щоб жити та працювати чи статус біженця та залишитися в Польщі без права повертатися.
Який рівень злочинності у Польщі?
Загалом Польща спокійна країна і на вулицях можна не боятися. Найбезпечніше в Жешуві, Білостоку, Любліні та на Підкарпатті. Загальний рівень злочинності в Польщі набагато нижчий, ніж у Німеччині, Франції, Великій Британії, Італії, Люкcембурзі і приблизно відповідає Кіпру, Словаччині та Португалії. В основному, юридичні проблеми українців пов'язані з незнанням польських законів та стійкою звичкою закони не дотримуватись і кримінальних схильностей.
Які найпоширеніші юридичні проблеми українців у Польщі?
- Торгівля людьми, злочини, пов'язані з проституцією.
- Їзда у стані алкогольного сп'яніння за кермом у Польщі.
- Легалізація у Польщі, міграція до ЄС.
- ДТП.
- Страхові виплати.
- Сімейні суперечки, поділ майна, аліменти.
- Борги та повернення боргів.
- Шахрайство.
- Крадіжка.
- Перевезення наркотиків.
- Арешт у Польщі.
- Штрафи.
- Проблеми з орендою житла.
- Невиплата зарплати, суперечки за трудовими договорами, нелегальна праця, проблеми з роботою.
- Заборона перебування в Польщі та ЄС.
Торгівля людьми, злочини, пов'язані з проституцією
Агресія РФ викликала великий потік українських біженців до Польщі, переважно це жінки та діти. Польська поліція зазначає, що до кордону приїжджають невідомі особи з ЄС та відвозять українок у невідомому напрямку. Це стає серйозною проблемою і польські прикордонники б'ють на сполох і закликають українок бути максимально обережними та звертатися лише до зареєстрованих волонтерів.
Як не стати жертвою торговців людьми
УВАГА!
Усі діти, які перебувають без батьків та опікунів до Польщі, повинні стати на консульський облік.
Якщо ви розумієте, що стали жертвою чи свідком торгівлі людьми – звертайтеся до польських служб боротьби з торгівлею людьми та пошуку зниклих!
ГАРЯЧА ЛІНІЯ ДЛЯ БІЖЕНЦІВ З УКРАЇНИ – ПОЛЬСЬКІ ТЕЛЕФОНИ
Головне управління поліції запустило телефони екстрених служб та контакти електронної пошти для людей, які хочуть розповісти польській поліції про торгівлю людьми, сексуальні злочини та зникнення українських біженців та членів їхніх сімей, які живуть у Польщі через війну в Україні.
Портал боротьби з торгівлею людьми
Польська гаряча лінія для жертв чи свідків торгівлі людьми
+ 48 22 628 01 20 , + 48 22 628 99 99 , +48 664 974 934
або пишіть на Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Відділ боротьби з торгівлею людьми Кримінального бюро
Інформацію про всі форми торгівлі людьми можна надсилати співробітникам поліції
email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Гаряча лінія: 47 72 56 502 (для дзвінків з-за кордону: +48 47 72 56 502)
Зателефонувавши за цим номером, ви можете надати інформацію про торгівлю людьми, злочини на сексуальному ґрунті, педофілії та дитячу порнографію.
Центр пошуку зниклих безвісти Головного управління поліції
Гаряча лінія: 47 72 123 07 (для дзвінків з-за кордону: +48 47 72 123 07)
email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Ви можете надіслати та отримати інформацію та допомогу у ситуаціях, пов'язаних зі зникненням українських біженців у Польщі. Телефон довіри також використовується для зв'язку з неурядовими організаціями, які допомагають жертвам цих злочинів.
БЕЗПЕКА ДОРОЖНЬОГО РУХУ
ДТП,що робити та як отримати страховку?
Скорочена інструкція при ДТП у Польщі
Що робити, якщо сталася аварія у Польщі? Куди звертатись, що фіксувати, які документи оформляти? Як компенсувати збитки і не втратити гроші через незнання польських законів?
Українцям у разі аварії на дорогах Польщі потрібно:
1. Перевірити, чи є постраждалі та визначити необхідність медичної допомоги, викликати лікарів за номером 999, якщо необхідно.
2. Оперативно провести фотофіксацію стану автомобіля.
3. Звільнити проїзд іншому транспорту, якщо це не матиме негативного впливу на стан здоров'я учасників ДТП.
4. Визначитись із необхідністю залучення поліції. Якщо потрібно, викликати її.
5. Скласти Oświadczenie z miejsca wydarzenia drogowego, підписати його всім учасникам.
6. Звернутися до страхової, визначити форму та розмір компенсації.
7. Отримати кошти чи послуги від страхової чи оскаржити прийняте рішення.
Що таке аварія у Польщі?
У Польщі ДТП поділяються на 2 групи, що принципово відрізняються:
1.Kolizja drogowa (дорожня колізія) – пригода, внаслідок якої немає постраждалих людей.
2.Wypadek – випадки, що мають наслідки із заподіянням шкоди життю чи здоров'ю людей внаслідок аварії. Належить до категорії злочинів.
Від типу події залежить послідовність дій після того, що сталося, у тому числі необхідність виклику поліції, документи для страхової та ін.
Відповідальність за ДТП у Польщі
Учасники дорожнього руху повинні дотримуватися так званого принципу обмеженої довіри. Водій зобов'язаний керувати транспортним засобом відповідно до правил дорожнього руху і повинен дотримуватися безпечного швидкісного режиму.
Порушення правил безпеки дорожнього руху в Польщі, внаслідок якого завдано шкоди іншій особі, може кваліфікуватися як провина (ст. 86 §1 Кодексу провин) або кримінальний злочин (ст. 177 Кримінального Кодексу), залежно від тяжкості тілесних ушкоджень. Визначення виду тілесних ушкоджень в учасників ДТП у Польщі здійснюється експертом за результатами проведення огляду та обов'язкової судово-медичної експертизи. Потерпілими внаслідок ДТП можуть бути пішоходи, велосипедисти, водії чи пасажири. Все, крім винного.
Кваліфікація скоєння ДТП у Польщі як ПРОСТУПКА
Провиною є порушення правил безпеки дорожнього руху, якщо такі дії спричинили заподіяння легких тілесних ушкоджень потерпілому з терміном повного лікування менше 7 днів. У цьому випадку провина карається штрафом у розмірі 20-5000 złotych. Суд також може винести для винуватця ДТП у Польщі ухвалу про позбавлення прав керування автомобілем на строк від 6 місяців до 3 років.
Кваліфікація скоєння ДТП у Польщі як ЗЛОЧИН
Злочином є порушення правил безпеки дорожнього руху, якщо такі дії спричинили:
- заподіяння потерпілому тілесних ушкоджень середньої тяжкості, з терміном повного лікування понад 7 днів, але які не є тяжкими тілесними ушкодженнями (наприклад, перелом ноги);
- заподіяння потерпілому тяжких тілесних ушкоджень: позбавлення зору, слуху, мовлення, здатності до дітонародження, заподіяння тяжкої інвалідності, тяжкої невиліковної хвороби або довгострокової хвороби, реальних небезпечних для життя захворювань, постійних психічних захворювань, повної або часткової непрацездатності;
- смерть потерпілого.
У період 7 днів входить час лікування, а не лише перебування у стаціонарі чи на амбулаторному лікуванні. Наприклад, людина потрапила до лікарні і була виписана за кілька днів. Якщо він повністю здоровий, то аварія може бути кваліфікована як Kolizja drogowa, але якщо йому ще потрібно лікування вдома, і в сумі це займе 7 або більше днів, то перед нами Wypadek.
Якщо через ДТП у Польщі потерпілому було заподіяно травми середньої тяжкості, то за цей злочин передбачається покарання у вигляді
- штрафу в розмірі від 100 до 1.080.000 złotych;
- примусових робіт терміном від 1 місяця до 2 років;
- позбавленням волі на термін від 1 місяця до 3 років.
У разі заподіяння потерпілому тяжких тілесних ушкоджень або смерті потерпілого винуватцю ДТП у Польщі загрожує:
- штраф в розмірі від 100 до 1.080.000 złotych;
- примусові роботи терміном від 1 місяця до 2 років;
- позбавлення волі на строк від 6 місяців до 8 років.
До того ж, суд може винести ухвалу про позбавлення прав на керування автомобілем строком від 1 року до 15 років. При цьому, якщо винуватець втік з місця ДТП, позбавлення прав буде обов'язковим, а мінімальний термін позбавлення становитиме 3 роки.
Термінова консультация
адвоката, що розмовляє українською
Вадима Морозова - 200 грн
(для потреб нашої Армії)
Працюємо по всій Україні!
Знаходитесь за кордоном?
Телефонуй +380984326402
Вайбер, Телеграм, Ватсап
Страхування та компенсації за аварії
OC, UOC, Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej – все це назви одного й того самого документа – обов'язкового страхування автоцивільної відповідальності, аналог українського ОСАГО. Потерпілий має право розраховувати на компенсацію за шкоду, заподіяну як людям, так і автомобілю.
- Усі страхові компанії, які мають право видавати поліси OC, об'єднані в Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – страховий гарантійний фонд. При ДТП необхідно перевірити, чи входить компанія винного в цю організацію і чи є поліс справжнім.
- Закон дає право на звернення до страхової протягом 3 років з моменту завдання шкоди, проте рекомендується зробити це якнайшвидше, оскільки інколи компанії, щоб зменшити розмір компенсації, можуть пред'явити потерпілому «збільшення шкоди за рахунок експлуатації після аварії».
- Незначні збитки автотранспорту можуть бути компенсовані через страхову компанію потерпілого, а не компанію винного. Але за цією системою працюють не всі страхові.
Хто платить за шкоду при ДТП у Польщі?
Тут все просто – хто винен у аварії, той і виплачуватиме компенсацію через свою страхову компанію. Однак, не в кожному випадку сторони згодні хто винуватець. Тоді рішення приймає поліція, також можуть брати участь представники страховиків та незалежні експерти.
Відсутність обов'язкової страховки сама собою є правопорушенням. Штраф за нього не звільняє від необхідності компенсувати збитки потерпілому та його автотранспорту, та нести кримінальну відповідальність за серйозні випадки.
У випадках нанесення збитків понад встановлену полісом суму компенсації, різницю також має виплатити винний. При цьому компенсація фінансових страхових втрат не звільняє винного від відповідальності за кримінальним законодавством.
Детальна інструкція при ДТП у Польщі
Крок 1. Перевірте, чи є постраждалі
Це стане підставою для визнання випадку Kolizja drogowa чи Wypadek. Якщо є хоч найменші підозри на постраждалих людей, викликайте лікарів за номером 999.
Крок 2. Фото та відеофіксація місця аварії та пошкоджень ТЗ
Щоб мінімізувати різночитання у майбутньому, треба зафіксувати ДТП з усіх ракурсів. Бажано сфотографувати:
1. Місце удару, стан обох автомашин після того, що сталося.
2. Становище транспорту на момент зіткнення.
3. Зробити кілька фото, на яких буде видно державні номерні знаки.
Фотографувати людей без їхньої згоди не варто. Якщо сторони не заперечують, краще зробити коротке відео, на якому цю згоду буде зафіксовано.
Крок 3. Розблокуйте проїзд
Це важливий момент, який дуже відрізняється від української ситуації, коли українці намагаються не чіпати машини учасників ДТП до приїзду поліції. У Польщі «невиконання обов'язку учасника ДТП звільнити проїжджу частину, якщо немає вбитих чи поранених» – порушення, за який штраф від 150 злотих. Однак, якщо є загроза життю чи здоров'ю потерпілим, автомобілі необхідно залишити до приїзду екстрених служб.
Крок 4. Викличте поліцію
Необхідність виклику поліції залежить від ДТП. Викликати поліцейських обов'язково, якщо:
- Є постраждалі (Wypadek).
- Незрозуміло хто винуватець аварії.
- У винного немає полісу обов'язкового страхування.
Необов'язково викликати поліцію, якщо винний у Kolizja drogowa встановлений і не заперечує своєї відповідальності. Однак, якщо винний визнає відповідальність, але його поведінка здається вам неадекватною (зайва активність, збудженість, або навпаки, млявість, ознаки сп'яніння), викликати поліцію варто, оскільки в майбутньому такий водій може змінити свідчення, пославшись на шоковий стан.
Як викликати екстрені служби?
У Польщі досі використовуються старі номери виклику поліції: 997/986 і також діє загальноєвропейський номер 112, єдиний для всіх служб. Оператор 112 викличе на місце події всі необхідні екстрені служби. Саме ним і рекомендується користуватися при ДТП. Повідомте:
- Про ДТП, що сталося.
- Про наявність жертв, необхідність залучення медиків.
- Чи потрібні пожежні.
- Адреса події.
- Контактні дані.
Як перевірити, чи є у винного страховка на місці ДТП у Польщі?
Польські закони, що діють, дозволяють водіям не мати з собою паперового поліса ОС. У разі ДТП, винний може пред'явити поліс на екрані смартфона, але потрібно перевірити чи він є дійсний.
Перевіряємо страховку - спосіб 1:
Сайт Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Цей метод дуже простий. Достатньо перейти на сторінку послуги і ввести один або кілька з наступних параметрів: номер реєстрації та VIN-код. Перевірте день ДТП, на цю дату має бути страховка, що діє.
Перевіряємо страховку - спосіб 2:
Історія транспортного засобу (historię pojazdu) – це державний сервіс, що містить інформацію про автомобіль, серед якої є і обов'язкова страховка, що діє на даний момент. Для отримання відомостей перейдіть на сайт послуги та введіть необхідні дані з реєстраційного документа винуватця ДТП, який він повинен мати із собою:
- номер реєстрації;
- ВІН-код;
- дата реєстрації автотранспорту.
Перевіряємо страховку - спосіб 3:
Викликаємо поліцію. Залучити поліцейських можна не тільки у випадках невизначеного винного або наявності постраждалих. Залучити правоохоронців допускається у будь-якому варіанті. У цьому контексті поліцейські допоможуть перевірити наявність ОС винного за своїми базами даних. У такому разі винному може бути призначений штраф за порушення правил дорожнього руху, що призвело до аварії.
Крок 5. Заповнюємо Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym
Цей документ є офіційною фіксацією факту ДТП. Використовуватися він повинен і у випадках Kolizja drogowa, коли сторони погоджуються на встановлення винного, а поліція не залучається. Заповнюється учасниками ДТП.
Бланк такої заяви рекомендується роздрукувати та завжди мати при собі. За польськими законами він не є обов'язковим і Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym може бути заповнено від руки у вільній формі. Потрібно, щоб заява містила:
1. ПІБ учасників ДТП, їх контактні та ідентифікаційні дані, відомості про страхові поліси.
2. Час та місце події.
3. Опис ДТП та отриманих пошкоджень, ескіз того, що трапилося.
4. Винуватець аварії.
5. Підписи сторін.
В інтересах сторін описати ДТП у всіх подробицях, із зазначенням місць ушкодження, їх ймовірної серйозності тощо. Документ заповнюється у двох примірниках, кожен із них підписується.
У разі незначних збитків допускається звернення онлайн до страхової служби. У зверненні відправляються заяви на відшкодування та матеріали, пов'язані зі справою.
ДТП із Зеленою картою
Якщо учасником ДТП стала машина на номерах України, яка має Зелену карту, оформлення аварії відбувається на підставі законів країни, в якій сталася пригода. Після оформлення необхідно повідомити Національне бюро Green Card у Польщі. Грін карта – це міжнародний аналог страхування автоцивільної відповідальності. Звертатися до неї варто, якщо власник цього виду полісу виявився винним у ДТП. Інакше всіма компенсаціями повинна займатися страхова компанія винного.
Крок 6. Оцінка ступеня збитків
Оцінка збитків здійснюється страховою компанією. У разі малого розміру компенсації можуть бути використані документи та фотоматеріали без виїзду спеціаліста. У складніших випадках проводиться огляд пошкодженого в ДТП автомобіля. Співробітник страхової приїжджає протягом 7-10 робочих днів із моменту заяви.
Компенсація за законом може бути двох видів:
- Повернення первісного виду машини (Wariant warsztatowy) – ремонт за рахунок страхової.
- Компенсація фінансових витрат на ремонт (Wariant kosztorysowy) – грошова виплата.
Якщо форма і розмір компенсованої шкоди влаштовує потерпілого, він підписує акт з калькуляцією і залишається лише чекати на переведення або здійснення ремонту.
Крок 7. Компенсація чи оскарження рішення страховика
З моменту узгодження розміру та виду компенсації, вона повинна бути зроблена протягом 30 днів. Найчастіше це безготівковий банківський переказ чи поштове відправлення у разі грошової виплати. Закони дозволяють включати до сум компенсації не лише фактичні збитки людям чи транспорту, а й супутні витрати. Наприклад, витрати на транспортування, буксирування автотранспорту, що постраждав у ДТП.
Якщо застрахований не згоден із компенсацією, він має право оскаржити її розмір. На це закон дає йому три роки з моменту аварії. Якщо був злочин, то 10-20 років. Однак не варто тягнути, бо чим більше часу минуло, тим більше шансів у страхової виграти судовий процес через втрачені дані та відсутність можливості зняття фактичної шкоди незалежними експертами. Для оскарження результатів подається відповідна заява до страхової компанії. Відповідь має надійти протягом 30 днів, а особливо важких випадках – протягом 60 днів. Якщо у зміні розміру компенсації відмовлено, залишається судове вирішення питання.
Знаючи закони Польщі та етапи процесу, можна отримати достатню суму компенсації, а не втратити кошти через неправильно оформлені документи.
Страхові виплати у Польщі
Часто страхові компанії виплачують лише частину належних коштів, розраховуючи на те, що клієнта задовольнить отримана сума і він припинить подальші дії. Страховику дешевше буде сплатити штраф за порушення. Якщо ви не погоджуєтесь з рішенням страхової компанії, варто звернутися до адвоката і домагатися подальших компенсацій. Якщо від імені постраждалого виступає юрист, постраждалий отримає зовсім інше ставлення страхової компанії.
Проблеми з отриманням компенсації?
Якщо Ви постраждали та не отримали відшкодування,
або зустрілися з несумлінним ставленням
з боку страхової компанії, зверніться до адвоката
Термінова консультация
адвоката, що розмовляє українською
Вадима Морозова - 200 грн
(для потреб нашої Армії)
Працюємо по всій Україні!
Знаходитесь за кордоном?
Телефонуй +380984326402
Вайбер, Телеграм, Ватсап
Адвокат допоможе в отриманні страхових виплат з моменту появи збитків, а також на кожному етапі його врегулювання та у разі виплати заниженого відшкодування. У разі невиправданого опору з боку страхової компанії, адвокат у судовому порядку захищатиме інтереси потерпілого.
Чи можна у Польщі їздити без прав?
Іноземні або міжнародні права водія дійсні на території Польщі протягом 6 місяців від дати перетину кордону. Після закінчення цього терміну слід скласти державний іспит польською мовою. Водіння без водійських прав спричинить покарання у вигляді арешту, обмеження волі або штрафу у розмірі 1000 злотих. При повторному порушенні протягом 2 років розмір штрафу збільшується до 2000 злотих.
Дорожній патруль
У Польщі діють такі базові правила дорожнього руху:
У машині, що рухається вулицями міста, має бути включене ближнє світло, незалежно від часу дня та року.
Водій та пасажири, навіть на задньому сидінні, повинні мати пристебнуті ременями безпеки. Користуватися телефоном під час їзди, тримаючи його в руці, забороняється, це моживо лише з системою гучного зв'язку. До обов'язкового оснащення автомобіля, що пересувається територією всієї країни, належать вогнегасник та аварійний трикутник. Відсутність цих предметів карається штрафом. Діти зростом до 150 см повинні сидіти в спеціально призначених дитячих автокріслах.
Як поводитися, якщо вас зупинив дорожній патруль у Польщі?
Багато водіїв у таких випадках губляться та діють собі на шкоду. Тому важливо знати, якими правами та обов'язками володієте ви та працівник правоохоронних органів та як поводитися під час зупинки вашого авто.
Коли вас зупиняє дорожній патруль у Польщі, краще, якщо ви залишитеся в машині та покладете руки на кермо так, щоб їх бачив поліцейський, який підходить до вашого авто. Пам'ятайте, що офіцер не знає, кого він зупинив, а ви не знаєте, які у нього наміри. Спілкуватися із співробітниками поліції слід спокійно, без зайвої агресії та не показувати свого роздратування. Усі пасажири мають залишатися в автомобілі. Виходити з авто можна лише по одному і лише з дозволу поліцейського. В іншому випадку ваші дії можуть бути розцінені як спроба нападу чи втечі та вимагати від поліцейського відповідного реагування. За його командою ви повинні вимкнути двигун та увімкнути аварійний вимикач.
Які права мають водій у разі зупинки за перевищення швидкості?
Якщо вас зупинили за перевищення швидкості, ви маєте право вимагати копію сертифіката щодо перевірки вимірювального пристрою. Переконайтеся, що в документі дійсно вказано пристрій, яким користуються поліцейські. Якщо перевищення швидкості було зафіксовано на відео, ви маєте право подивитися цей запис. Ці права для водія діють лише у разі зупинки транспортного засобу за перевищення швидкості.
У яких випадках поліцейський може проводити особистий огляд транспортного засобу, водія та пасажирів?
Співробітник поліції може провести особистий огляд водія та пасажирів та оглянути вміст багажника та зареєстрованого багажу лише за наявності обґрунтованої підозри у скоєнні злочину особами, що зупинилися. Особистий огляд також може бути проведений з метою знайти документи у разі, якщо водій відмовляється самостійно пред'явити свої документи на вимогу поліцейського.
Порушення вашої приватності, огляд осіб та транспортного засобу можуть проводитись співробітниками поліції в ході слідчо-оперативних операцій з метою отримання інформації, доказів скоєння злочину, документування незаконної діяльності, непрямого ставлення до вже скоєних злочинів. Наприклад, якщо вас зупинили недалеко від місця злочину.
Ви НЕ можете заперечувати проти особистого огляду та перевірки транспортного засобу співробітником поліції, однак у вас є певні права:
1. Ви маєте право попросити у поліцейського озвучити причину огляду.
2. Ви маєте право проводити відеозапис особистого огляду та перевірки автомобіля.
3. Будь-які заходи, вжиті під час інспекції, мають бути задокументовані. Протокол повинен містити відомості про місцезнаходження та огляд, особисті дані її учасників, причину та наслідки перевірки, список знайдених предметів та опис вжитих заходів..
4. Ви маєте право заперечувати зміст складеного протоколу. Будь-які звинувачення у недостовірності даних у протоколі огляду особи та транспортного засобу, ви повинні зробити перед його підписанням.
5. Ви маєте беззастережне право бути присутнім під час огляду вашого автомобіля та утриманні його багажу. Поліцейський не може відкрити багажник вашого автомобіля, якщо вас немає поряд!
У разі незаконного обшуку працівник поліції нестиме відповідальність за свої дії як за порушення службової дисципліни, невиконання службових обов'язків або перевищення повноважень.
Зупиняти транспортний засіб може будь-який співробітник поліції, а не лише працівник дорожнього патруля. Для зупинки не є необхідною наявність так званого дискового жезла або ліхтарика (за винятком, якщо це не обмежена видимість). Достатньо відповідного жесту рукою. Співробітник поліції в уніформі може зупинити транспортний засіб або пішохода майже завжди і скрізь і в населеному пункті, і за його межами у будь-який час. Співробітник поліції у цивільному одязі має право зупиняти автомобілі та пішоходів лише у населених пунктах та за наявності так званого дискового жезла чи ліхтарика у разі обмеженої видимості. Зупиняти транспортний засіб також можуть працівники прикордонної та митної служб, охоронці національних парків та лісники.
Як виглядає польський поліцейський, форма польського поліцейського
Співробітник поліції на службі одягнений у поліцейську форму. Поліцейські службові машини пофарбовані у срібно-блакитний або синій колір та позначені написом POLICJA. Кожен поліцейський має посвідчення.
Їзда у стані алкогольного сп'яніння за кермом у Польщі
Їзда у стані алкогольного сп'яніння у Польщі дуже поширене серед українців правопорушення. Слід зазначити, що залежно від рівня алкоголю в крові у людини за кермом автомобіля, порушення може бути кваліфіковано як порушення або злочин. Незалежно від цього, управління транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння майже завжди пов'язане з позбавленням водійських прав. Важливо знати, що за кваліфікацію їзди у нетверезому вигляді як злочин у порушника з'являється судимість, тоді як при кваліфікації як порушення судимість не присвоюється.
Допустимий рівень вмісту алкоголю в крові для Польщі
Для водіїв зі стажем менше 2 років, водіїв мопедів, мотоциклів, трициклів та всіх видів квадрациклів – 0,0 проміле. У Польщі водіння автомобіля після споживання алкоголю заборонено. Допустимий вміст алкоголю в крові водія не може перевищувати 0,2 проміле. Поліцейські прилади показують результат в мг/л у повітрі, що видихається, а це означає, що допустимий вміст алкоголю, що показується приладом, не може бути вище 0,1 мг/л ~ 0,2 проміле.
П'яна їзда у Польщі: коли це порушення, а коли це злочин
Питання про відповідальність винних за їзду у стані алкогольного сп'яніння у Польщі залежить від кількох факторів:
- концентрації алкоголю в тілі водія (повітря, що видихається, кров);
- типу транспортного засобу (машина, велосипед, і т.д.);
- місця їзди (на вулиці або, наприклад, у межах своєї власності).
Залежно від рівня алкоголю у крові
водіння у нетверезому вигляді може розглядатися
як правопорушення або як злочин
- Порушення — коли вміст алкоголю становить від 0,2 до 0,5 проміле в крові або від 0,1 до 0,25 мг на 1 дм3 повітря, що видихається.
- Злочин — коли вміст алкоголю в крові перевищує 0,5 проміле або вміст алкоголю в 1 дм3 повітря, що видихається, перевищує 0,25 мг.
КАЛЬКУЛЯТОР АЛКОГОЛЮ
тисни на посилання, дізнайся свій ступінь сп'яніння,
концентрацію етилового спирту в крові,
та час до
повного виведення алкоголю з організму!
Покарання за п'яну їзду в Польщі
Штраф від 50 - 5000 злотих
Позбавлення прав від 6 місяців до 3 років
Ув'язнення до місяця
Кримінальне покарання за п'яну їзду, злочин у Польщі
Розмір кримінальної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння вказано у ст.178а Кримінального кодексу Польщі. Водій, який вчиняє такий злочин, повинен враховувати той факт, що до нього буде застосовано штраф або позбавлення волі на строк до 2 років.
- Штраф залежно від доходу, позбавлення волі або ув'язнення на строк до 2 років.
- Заборона на водіння (будь-якої чи певної категорії) на строк від 3 до 15 років.
- Грошова допомога фонду допомоги жертвам та постпенітенціарна допомога у розмірі від 5000 до 60 000 злотих.
Відповідальність п'яного водія у Польщі за ДТП
П'яний водій, який викликав ДТП, внаслідок якого потерпілий отримав серйозне тілесне ушкодження або помер, повинен знати, що він буде покараний у вигляді позбавлення волі на строк не менше 2 років без можливості умовного звільнення. Крім того, у такій ситуації суд обов'язково забороняє керування автомобілем на строк не менше 3 років.
Водіння під впливом алкоголю не покривається страховкою
Водіння під впливом алкоголю чи інших інтоксикантів не покривається страховками Autocasco і страховик не сплачуватиме компенсацію. У свою чергу, якщо водій завдасть комусь шкоди після вживання алкоголю, страхова компанія відшкодує збитки та вимагатиме відшкодування витрат з винуватця ДТП.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У Польщі за хабар вам загрожуватиме тюремний термін від 6-ти місяців до 8 років.
Антиалкогольні закони у Польщі — одні із найсуворіших у Європі. Поліція регулярно влаштовує різні рейди на дорогах, перевіряючи водіїв. У Варшаві правоохоронці можуть у суботу вранці встановити пост на одному з головних мостів столиці та перевіряти абсолютно кожного водія. Такі профілактичні акції мають свій результат: на тлі водіїв з інших європейських країн, поляки — одні з найтверезіших.
За що в Польщі можуть позбавити прав водія
Польські закони для автомобілістів — одні з найсуворіших у Європі. У Польщі посвідчення водія можна позбутися не тільки за їзду в нетверезому стані. Це може статися з тим, хто не сплачував аліменти протягом півроку — відповідне рішення ухвалює староста гміни. Поліцейські також можуть вилучити права водія за створення ситуації, що загрожує безпеці дорожнього руху, і направити справу до суду. За перевищення дозволеної швидкості на 50 км/год у населеному пункті чи припустимій чисельності пасажирів права забирають на три місяці. Якщо порушник протягом цього часу повторно сяде за кермо, він знову втрачає права на такий самий термін.
Польські правоохоронці створили спеціальну групу Speed. Офіцери цього підрозділу їздять найшвидшими в поліції автомобілями. У їхньому арсеналі є навіть спортивна Kia Stinger GT: під її капотом 366 кінських сил, а до 100 км/год вона розганяється за 5,5 секунди. Поліцейські також їздять на нових BMW без розпізнавальних знаків. Таких машин на польських дорогах — сотні тисяч, тому поліцейських практично неможливо вирахувати в потоці, але щойно водій порушує правила, під ґратами радіатора BMW спалахують синьо-червоні маячки. Автомобілі обладнані камерою та радаром. Винуватці можуть подивитись відео-повтор свого порушення на місці, а якщо воно було особливо зухвалим — ще й у соціальних мережах на сторінках поліції.
Як і у багатьох європейських країнах, у Польщі кожне порушення має свою ціну не лише у грошовому еквіваленті: тут діє система штрафних пунктів. За перевищення на 50 км/год водію налічується 10 пунктів, а, наприклад, за проїзд на червоне світло – 6 пунктів. Якщо за рік водій отримає 24 пункти, він втрачає права. Порушника направляють на контрольний іспит: практичний та теоретичний тест.
Кількість штрафних пунктів можна зменшити. Така можливість існує раз на півроку: потрібно пройти платне навчання в автошколі, після чого з порушника знімають 6 пунктів. Самі собою штрафні пункти анулюються рівно через рік від дня скоєння кожного окремого порушення.
Як повернути водійські права у Польші?
Термінова консультация
адвоката, що розмовляє українською,
Вадима Морозова - 200 грн
(для потреб нашої Армії)
Працюємо по всій Україні!
Знаходитесь за кордоном?
Телефонуй +380984326402
Вайбер, Телеграм, Ватсап
Викрадення авто
Як карають за викрадення авто в Польщі?
У Польщі за викрадення дають від 3 місяців до 5 років в'язниці. Крім того, є спеціальне поняття «кваліфіковане викрадення»: якщо викрадачі використовували спеціальні сканери та інші технічні засоби, то викрадення «тягне» вже на 10 років. Зате, якщо машину повернуто власнику у первозданному вигляді, суд має право взагалі відмовитися від санкцій.
Поліцейським вдається знайти і повернути законному власнику лише кожну другу викрадену машину. Страхові компанії щорічно виплачують жертвам автомобільних злодіїв компенсації на загальну суму 250 мільйонів злотих, тобто близько 73 мільйонів євро. Найбільше машин у Польщі викрадають у громадян Німеччини. Найчастіше злочинці обманом змушують водія вийти, не заглушаючи двигун, і в цей момент викрадають авто. Наприклад, злочинці провокують невелике зіткнення із мінімальними пошкодженнями авто. У подібній стресовій ситуації навіть найзавбачливіший водій обов'язково вийде з машини. У цей момент він стає жертвою нападу.
Хочеш перевірити авто на викрадення?
прийшли реєстраційний номер,
VIN-номер та дату першої реєстрації автомобіля
Термінова консультация
адвоката, що розмовляє українською,
Вадима Морозова - 200 грн
(для потреб нашої Армії)
Працюємо по всій Україні!
Знаходитесь за кордоном?
Телефонуй +380984326402
Вайбер, Телеграм, Ватсап
Шахрайство
Шахрайство в Польщі є одним із найпоширеніших злочинів. Що робити, якщо ви стали жертвою цього злочину або були звинувачені у шахрайстві?
Поняття шахрайства у Польщі
Відповідно до ст. 286 §1 польського Кримінального Кодексу шахрайством є отримання матеріальних вигод шляхом введення іншої особи в оману, використання омани чи нездатності правильно зрозуміти свої дії. У цьому під обманом розуміється як свідоме спотворення істини, так і умовчання про істину. Шахрайство у Польщі є кримінальним злочином незалежно від розміру вигоди, яку згодом отримає злочинець.
Шахрайство карається позбавленням волі терміном від 6 місяців до 8 років (ст. 286 §1 польського КК).
Найпоширеніші випадки шахрайства це:
- укладання договору позики та відсутність сплати;
- укладання договору купівлі-продажу на виплату та відсутність сплати;
- подання хибних свідчень у суді для того, щоб виграти справу;
- подання у банку хибного доказу про доходи для того, щоб отримати кредит.
Чи будь-яке невиконання своїх зобов'язань є шахрайством?
Ні. Дії підозрюваного мають бути мотивовані досягненням фінансової вигоди та мають бути спрямовані на цю мету. Цей злочин може бути скоєно лише навмисне і тому необхідно довести, що підозрюваний діяв навмисне та з метою отримання зиску. Якщо доказів цього немає, тоді вирішення спору перетворюється на сферу цивільного суду.
Крадіжка
Крадіжка в Польщі є найпоширенішим злочином, але не всі знають про те, що в деяких випадках крадіжка в Польщі може кваліфікуватися як правопорушення.
Крадіжка у Польщі як ПРАВОПОРУШЕННЯ
Відповідно до ст. 119 §1 польського Кодексу Правопорушень, крадіжка є правопорушенням у разі, якщо вартість краденої речі не перевищує 1/4 мінімальної заробітної плати.
Крадіжка у Польщі як ЗЛОЧИН
Крадіжка в Польщі вважатиметься злочином, якщо вартість краденої речі перевищить 500 злотих (ст. 278 § 1 польського Кримінального Кодексу).
Чи завжди крадіжка на суму менше 500 złotych кваліфікуватиметься як провина?
Наприклад, якщо обвинувачений скоїв крадіжку кілька разів з одного або з різних магазинів і при цьому, сума вкрадених товарів становила менше 500 złotych при кожній крадіжці, у цьому випадку дане діяння кваліфікується як один злочин, а не як правопорушення. Умовами продовжуваного злочину є намір та короткі проміжки між діями.
Крадіжка як правопорушення, покарання у Польщі:
- штраф від 20 до 5000 złotych;
- примусові роботи терміном до 1 месяца;
- арешт на строк від 5 до 30 днів.
Крадіжка як злочин, покарання у Польщі:
- штрафом від 100 до 1.080.000 złotych;
- примусовими роботами терміном від 1 місяця до 2 років;
- позбавленням волі терміном від 3 місяців до 5 років.
Крадіжка електроенергії та крадіжка банківської картки є злочином незалежно від розміру збитків..
Зберігання, перевезення, вживання наркотиків
Що загрожує за вживання наркотиків у Польщі?
Будь-яке зберігання наркотиків, навіть у невеликій кількості для особистого користування, карається в Польщі позбавленням волі на строк до 3 років. У незначних випадках правопорушника може бути оштрафовано або засуджено до покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк до 1 року. Кримінальна відповідальність за зберігання та замах на збут наркотичних засобів у великих кількостях – до 10 років позбавлення волі.
Арешт у Польщі. У яких ситуаціях використовується затримання у Польщі?
Затримання в Польщі — це міра кримінально-процесуального примусу, яку вживає поліція або інші уповноважені служби, яка може тривати максимально 72 години. Затримання у Польщі відбувається, коли:
- Існує побоювання знищення слідів злочину;
- Існує побоювання втечі або приховування особи;
- Неможливо встановити особу затриманої особи.
Заарештували у Польщі? Телефонуйте адвокату
Після отримання інформації про затримання члена сім'ї чи знайомого потрібно негайно визначити, де знаходиться затриманий, в якій поліцейській дільниці або в якій прокуратурі він утримується. Часто поліція відмовляється надати будь-яку інформацію. Після затримання не буде можливості зустрічі чи розмови із затриманим, незалежно від того, чи родич Ви йому, чоловік, роботодавець чи друг. На час затримання лише адвокат може зустрітися та розмовляти із затриманим. Найчастіше допомога адвоката має дуже велике значення. Затриманим у Польщі можуть загрожувати чи примушувати визнати вину. У таких ситуаціях допомога адвоката потрібна з першого моменту затримання. Адвокат може подати до суду скаргу на затримання, зокрема якщо під час затримання поліцейські застосували фізичну силу, знищили майно або поводилися неналежним чином. У разі незаконного затримання Ви можете вимагати відшкодування шкоди та компенсації від держави.
Затримання у Польщі – поради
Якщо Вас затримали та поліцейський примушував вас до визнання себе винним, ви погодилися з прокурором чи поліцейським у попередньому розгляді з розміром майбутнього покарання, Вам потрібно звернутися до адвоката. Можливо, що ваша справа може закінчитися по-іншому і поліція чи прокурор не повідомили вам про інші можливості закінчення кримінального процесу (наприклад, можливе умовне припинення справи, результатом якої є відсутність запису в реєстрі судимості). Згода підозрюваного з пред'явленим йому звинуваченням у Польщі може бути скасована або подана знову на стадії судового розгляду.
Якщо під час затримання вас звинуватили у скоєнні злочину, прокурор або поліцейський виніс ухвалу про залучення вас як обвинуваченого, вам необхідно звернутися за допомогою до адвоката. Якщо затриманого не звільнили протягом 24 годин, то поліція та прокурор подадуть до суду заяву про застосування заходу взяття під варту затриманого.
Права підозрюваного на допиті у поліції та прокуратурі
Підозрюваний у польському кримінальному процесі це особа, якій було поставлено звинувачення або слідчі органи розпочали допит цієї особи як підозрюваного. На допиті у Поліції, Прокуратурі та інших правоохоронних органах у Польщі необхідно пам'ятати про те, що підозрюваний має право:
– знати, в чому він підозрюється;
– дати свідчення або відмовитися від надання свідчень, можна відмовитися від відповіді на конкретні питання, які можуть нашкодити вам;
– дати свідчення у присутності безкоштовного перекладача з польської. Прокурор або співробітник слідчих органів, перед тим як розпочати допит, повинен проінформувати іноземця про його право на перекладача.
– вимагати у досудовому провадженні давати свідчення письмово;
– отримати доступ до всіх матеріалів своєї кримінальної справи;
– вимагати провести конкретні процесуальні дії та докази на свою користь;
– оскаржити дії поліції та прокуратури;
– вимагати усних мотивів звинувачення ще перед ознайомленням з матеріалами справи;
– вимагати проведення допиту у присутності професійного адвоката;
– мати побачення із захисником наодинці та конфіденційно;
– брати участь у слідчих діях;
– заявляти клопотання та відводи;
– скаржитися на постанови, дії, рішення суду, прокурора, слідчого та дізнавача.
Допит у Польщі фактично відкриває ведення кримінальної справи у Польщі. У багатьох кримінальних справах вже на етапі першого допиту може знадобитися грамотна порада чи допомога досвідченого адвоката.
Термінова консультация
адвоката, що розмовляє українською,
Вадима Морозова - 200 грн
(для потреб нашої Армії)
Працюємо по всій Україні!
Знаходитесь за кордоном?
Телефонуй +380984326402
Вайбер, Телеграм, Ватсап
Штрафи
У Польщі набули чинності нові штрафи водіям. Найбільший – 6,5 тис. євро
З 1 січня 2022 року в Польщі набули чинності більш суворі правила дорожнього руху та більші штрафи для водіїв. Нові правила забезпечують великий юридичний захист пішоходів. За новими правилами, максимальний штраф за порушення правил дорожнього руху на польських дорогах збільшено з 5000 злотих до 30 000 злотих. Водіям, які не пропускають пішоходів на переході, загрожує штраф у розмірі не менше ніж 3 000 злотих. Мінімальний штраф за перевищення швидкості понад 30 кілометрів на годину на даний момент становить 800 злотих.
Штрафи для водіїв у Польщі з 2022 року
Нові тарифи штрафів для водіїв у Польщі:
Щонайменше 1000 злотих отримають водії:
- за керування немеханічним транспортом, наприклад, велосипедом, після вживання алкоголю (від 0,2 до 0,5 проміле алкоголю в крові або 0,1-0,25 мг алкоголю на 1 дм3 повітря, що видихається),
- за неправильний обгін автомобілем,
- за керування транспортним засобом без прав водія.
Щонайменше 1500 злотих:
- за зіткнення, при якому було отримано легкі травми (що не потребують госпіталізації понад 7 днів);
- за не пропускання пішоходів на переході,
- за не зупинення транспортного засобу для пропуску інваліда, який використовує спеціальний знак, або особи з видимою обмеженою рухливістю,
- за обгін на пішохідному переході, де рух не регулюється сигналами, а також для об'їзду, які пропускають пішоходів,
- за рухи тротуаром і пішохідним переходом,
- за створення перешкод руху, коли це правопорушення вже було скоєно таке протягом 2 років.
Щонайменше 2000 злотих:
- за обгін на забороні, коли винного раніше було покарано за конкретні правопорушення протягом 2 років,
- за об'їзд покинутих загорож на залізничному переїзді, а також в'їзду на переїзд, коли продовжити рух неможливо.
Щонайменше 2500 злотих:
- за керування ТЗ після вживання алкоголю або іншого засобу (від 0,2 до 0,5 проміле алкоголю в крові або 0,1-0,25 мг алкоголю на 1 дм3 повітря, що видихається).
Щонайменше 3000 злотих:
- невиявлення належної обережності або створення загрози безпеці дорожнього руху особою у стані алкогольного сп'яніння (або подібної речовини) в умовах рецидиву.
Штраф 8000 злотих:
- за невказівку, хто керував автомобілем, коли було скоєно порушення.
Штрафи за перевищення швидкості:
до 10 км/год - 50 зл.,
від 11 до 15 км/год – 100 зл.
від 16 до 20 км/год - 200 зл.,
від 21 до 25 км/год – 300 злотих,
від 26 до 30 км/год – 400 злотих,
від 31 до 40 км/год – 800 злотих. (1600 злотих у разі повторного скоєння того ж злочину, тобто рецидиву),
від 41 до 50 км/год – 1000 злотих. (2000 злотих у разі рецидиву),
від 51 до 60 км/год – 1500 злотих. (3000 злотих у разі рецидиву),
від 61 до 70 км/год – 2000 злотих. (4000 злотих у разі рецидиву),
71 км/год – 2500 злотих. (5000 злотих у разі рецидиву).
Хто може бути оштрафований на 30 000 злотих?
Коли заяву про покарання водія за порушення правил дорожнього руху буде направлено до суду, він може покарати злочинця максимальним штрафом у розмірі до 30 тис. злотих, тобто близько 6,5 тис. євро. Таке покарання водій отримає за тяжкі злочини. До них відносяться:
- водіння у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння,
- водіння без дійсного посвідчення водія,
- якщо водій не зупиниться для перевірки на дорозі,
- ненадання допомоги потерпілому у ДТП,
- невказівка порушника, який керував автомобілем, коли було скоєно порушення.
Штрафне виробництво у Польщі
Іноземці часто не знають, що вони не зобов'язані негайно сплачувати штраф у поліцейського у Польщі, і можуть вирішувати ці питання в суді у кримінальних справах, у якому обвинувачений може надавати докази.
Посадова особа має право накласти штраф, коли:
1. Винний спійманий на місці злочину або відразу ж після скоєння правопорушення;
2. Посадова особа побачить вчинення правопорушення за відсутності правопорушника, і немає жодних сумнівів у тому, хто вчинив правопорушення;
3. Посадова особа дізнається про вчинення правопорушення за допомогою контрольного пристрою або реєстратора, а винного не спіймали на місці злочину або відразу ж після цього, але немає жодних сумнівів у тому, що він вчинив правопорушення.
Накладення штрафу не може статися після:
- 14 днів із дня приховування діяння, зазначеному у пункті 1;
- 90 днів із дня приховування діяння, зазначеному у пункті 2;
- 180 днів у разі, зазначеному у пункті 3.
Поліцейський, який виписує штраф у Польщі, зобов'язаний визначити його величину, характер правопорушення, в якому звинувачується особа та також повідомити про право відмовитися від ухвалення штрафу та юридичні наслідки такої відмови. При цьому особа, яка звинувачується у скоєнні правопорушення, може відмовитись від ухвалення штрафу.
Відмова ухвалення штрафу
У разі відмови ухвалення штрафу або несплати заочного штрафу поліцейський звертається до суду з клопотанням про покарання. У такому разі в суді у кримінальних справах відбудеться доказовий розгляд, під час якого обвинувачений буде допитано. Обвинувачений має можливість надавати докази, які допоможуть йому у виправданні.
Наслідки несплати штрафу у Польщі у разі скоєння ЗЛОЧИНА
Якщо засуджений не сплатив штраф, призначений за злочин протягом 30 днів з дня набрання вироком суду законної сили, судовий пристав-виконавець провадить стягнення штрафу в примусовому порядку. У цьому випадку особа буде змушена заплатити додаткові витрати, пов'язані із стягненням вартості штрафу.
Якщо засуджений не сплатив штраф, величина якого не перевищує 120 ставок або обставини вказують на те, що стягнення штрафу в примусовому порядку буде неефективним, суд має право ухвалити рішення про заміну штрафу на покарання у вигляді примусових. Суд може ухвалити рішення про заміну штрафу на покарання у вигляді позбавлення волі. У таких випадках термін позбавлення волі не може перевищувати 12 місяців. Це рішення засуджений та його адвокат мають право оскаржити. Якщо штраф за злочин не буде сплачено відразу після набуття чинності вироку, дані іноземця будуть внесені до спеціального списку SIS (Шенгенська інформаційна система). Крім цього, доки засуджений не сплатить штраф, судимість за скоєння злочину не буде знята з Державного Кримінального Реєстру.
Наслідки несплати штрафу у Польщі, у разі вчинення ПРАВОПОРУШЕННЯ
Якщо штраф за правопорушення не буде сплачено відразу після набуття чинності вироку, суд має право поміняти штраф за правопорушення на покарання у вигляді примусових робіт або арешту строком до 30 днів. Це рішення засуджений та його адвокат має право оскаржити.
Сімейні суперечки, поділ майна, аліменти
Які питання щодо сімейних та майнових спорів можна вирішити за допомогою адвоката у Польщі:
1. Шлюбнорозвідні справи
- Окреме проживання та розлучення,
- Визнання рішення суду іноземної держави про розірвання шлюбу.
2. Майнові суперечки
- Розділ спільного майна,
- Визначення неоднакової частки у спільному майні,
- Виключення відповідальності за зобов'язаннями іншого чоловіка,
- Дозвіл на ведення дій, що перевищують обсяг звичайного розпорядження,
- Позбавлення чоловіка права самостійного розпорядження спільним майном,
- Відшкодування витрат та витрат на особисте майно,
- Ліквідація режиму спільного володіння майном,
- Майнові договори між подружжям.
3. Справи про стягнення аліментів
- стягнення через суд аліментів на дитину/чоловіка,
- збільшення/зменшення аліментних виплат,
- клопотання перед судом про задоволення сімейних потреб,
- клопотання перед судовим виконавцем про стягнення аліментів,
- встановлення факту завершення зобов'язань щодо виплати алементів,
- клопотання про відміну пункту про виконання рішення суду про виплату алементів,
- повернення безпідставно виплачених аліментів,
- аліменти для вагітної жінки та покриття витрат, пов'язаних з пологами та акушерськими послугами,
- аліментні договори.
4. Батьківські права
Борги та повернення боргів у Польщі
Процедура збору заборгованості може бути запущена у Польщі у ситуації, якщо боржник не бажає сплачувати борг або коли він не може виплатити борг. Кредитор може звернутися до адвоката, починаючи з початкової стадії процедури стягнення заборгованості.
У Польщі існує 2 способи стягнення боргу: угода між кредитором і боржником, яка є процедурою стягнення заборгованості та судова процедура, за якою суддя ухвалює рішення про стягнення заборгованості. Закон передбачає, що досудова процедура є обов'язковою та складається з мирової угоди між сторонами. Кредитор повинен проінформувати боржника кілька разів та кількома способами (листи, електронні листи та факси) про заборгованість. Боржник також має бути поінформований про ризики, коли він не сплачує борг. Спроба стягнення заборгованості через угоду є обов'язковою, оскільки вона є частиною процедури попереднього стягнення заборгованості у Польщі.
Важливо, що кредитор через свого законного представника має повідомити боржника кілька разів навіть під час процедури стягнення заборгованості, оскільки це використовується як доказ у польському суді.
Варіанти стягнення боргів у Польщі:
- досудові розгляди,
- мирові угоди,
- участь у судових процесах,
- мирові угоди на етапі виконання рішень суду,
- участь у виконанні судових рішень.
Для реалізації угоди необхідні копії документів, що підтверджують заборгованість (копії фактур, платіжних вимог тощо).
Маєте боржників і потрібна допомога зі стягнення боргів?
Термінова консультация
адвоката, що розмовляє українською,
Вадима Морозова - 200 грн
(для потреб нашої Армії)
Працюємо по всій Україні!
Знаходитесь за кордоном?
Телефонуй +380984326402
Вайбер, Телеграм, Ватсап
Проблеми з орендою житла у Польщі
На сьогодні Варшава та Краків повідомили, що фактично вичерпали можливості приймати нових людей. У зв'язку із зростанням попиту на ринку оренди нерухомості ціни зросли на 25%. Особливо це помітно у великих містах. Якщо раніше у Варшаві можна було орендувати квартиру із двома кімнатами за 2,5 тисячі злотих (17 тисяч гривень), то зараз уже за 3 тисячі (21 тисяча гривень). Польська влада рекомендує їхати до невеликих міст, оскільки там дешевша орендна плата і більше шансів знайти роботу. Багато підприємств розташовані якраз далі від великих міст і пропонують більше вакансій для жінок. Проте, попит на оренду житла все одно величезний і шахраї цим активно користуються.
Перше, що роблять біженці з України за кордоном – шукають притулку. Тут є великий ризик втратити гроші взагалі. Відбувається таке: потенційний орендар контактує з власником житла, вони про все домовляються і українця просять заплатити заздалегідь онлайн та відправити підтвердження. Часто зловмисники прикриваються тим, що зараз перебувають за межами країни та усі документи узгодять після приїзду. Як тільки приходить підтвердження переказу – шахраї зникають з радарів, блокують номер жертви та підчищають історію повідомлень. На місці жертви виявляють, що власники нерухомості вперше чують про бронювання. Переважна більшість виявлених випадків обману пов'язані з короткостроковою орендою.
Щоб захиститись від такого обману, досить просто відмовитися від екстреної оплати через інтернет. Гарантією отримання житла може бути відповідний договір, підписаний обома сторонами. Також уважно вивчайте всі надто дешеві пропозиції, особливо якщо вони розміщені на сайті з оголошеннями не ріелторською компанією.
Якщо ви стали жертвою шахрайства,
втратили гроші, вас виселяють із квартири або
потрібна компенсація біженця за проживання в Польщі – телефонуй адвокату
Термінова консультация
адвоката, що розмовляє українською,
Вадима Морозова - 200 грн
(для потреб нашої Армії)
Працюємо по всій Україні!
Знаходитесь за кордоном?
Телефонуй +380984326402
Вайбер, Телеграм, Ватсап
ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ТА ПРАЦЯ
Проблеми біженців з працевлаштуванням у Польщі
За нормами Спеціального закону, всі громадяни України, які законно перебувають у Польщі, мають право на роботу без дозволу. Однак, на практиці, багато українських біженців стикаються з неможливістю працевлаштування. Роботодавці відмовляються брати їх на роботу через відсутність документів.
На підставі норм art.22 Specustawy, доступ до ринку праці отримують як усі іноземці, які підпадають під цей закон і мають статус UKR, так і будь-які громадяни України, які законно перебувають у Польщі. Тобто працювати без дозволів можуть і ті, хто в'їхав до 24.02.2022, і після 24.02.2022, і ті, хто давно перебуває в Польщі, в тому числі за продовженими документами на підставі Антикризових щитів, запроваджених через пандемію, та за нормами art.42 Specustawy (продовження безвізового режиму, віз, карти побуту тощо).
Немає документів
За наявності в українського біженця закордонного паспорта зі штампом про в'їзд, здебільшого проблем із працевлаштуванням не виникає. Однак через екстрений виїзд з України багато українців в'їхали до Польщі за внутрішніми паспортами без закордонних паспортів, водійських прав або інших документів, у тому числі прострочених та недійсних. Такі документи для роботодавців не є підтвердженням законності перебування. Роботодавці просто бояться брати на роботу таких біженців, побоюючись, що вони порушать закон, за що буде штраф до 30 000 злотих та неможливість подальшого працевлаштовувати іноземців. Ризикувати задля окремого біженця, за такого масового напливу потенційних працівників, бажаючих мало. Частина відмов часом має формальний характер. Наприклад, надходять дані, що людей без закордонних паспортів не беруть на роботу, бо не знають, як написати їхні імена латиницею.
Пільгова легалізація або отримання Статусу UKR - полягає у подачі заяви на спеціальний PESEL з фото іноземця, даними про його відбитки пальців та персональними відомостями, написаними латиницею ПІБ. Це повноцінний документ, що засвідчує особу та законність перебування.
За Спецзаконом (положення art.4 Specustawy) місцева влада для видачі статусу UKR підтверджує особу іноземця, відповідно виданий документ буде посвідченням особи та підтвердженням законності перебування.
Українцям без закордонних паспортів чиновники рекомендують звертатися до консульств для отримання цих документів, однак у поточній ситуації у консульстві можуть оформити лише спеціальні довідки, але вони замінюють закордонний паспорт лише в одному випадку – для виїзду на батьківщину. Деякі роботодавці приймають їх, але виключно на свій страх та ризик.
Не беруть на роботу без закордонного паспорта за наявності статусу UKR
Це найпоширеніша проблема, роботодавці бояться працевлаштовувати біженців без закордонних паспортів, оскільки не впевнені у законності перебування іноземців. Документ про статус UKR з персональними даними, фото, відомостями про відбитки пальців та даними про надання Статусу UKR є посвідченням особи іноземця. Одночасно ust.1, art.2 Specustawy прямо говорить про законність перебування іноземців з цим статусом протягом 18 місяців.
У статусі UKR усі необхідні умови вже виконані:
- Законність перебування є.
- Номер PESEL надано.
- Який підтверджує це документ – у наявності.
Відповідно, для законного працевлаштування роботодавець має зробити копію документа про Статус UKR. Підтвердити статус UKR згідно із законом можна як паперовим документом, так і пред'явленням документа diia.pl у додатку mObywatel. Роботодавцю необхідна копія документа, щоб підшити до справи, тому в даних умовах підійде лише паперовий носій.
Що робити тим, хто вже має PESEL?
Якщо українець чи інший іноземець, який підпадає під пільгову легалізацію Спецзакону, вже має PESEL, то виникає ілюзія, що вживати жодних заходів не потрібно. Разом з тим, Спеціальний закон чітко вказує, що люди, які отримують статус UKR, повинні вноситись до спеціального реєстру при особистому зверненні до муніципалітету.
Вихід наступний – треба звертатися до гміни (муніципалітету), однозначно заявляючи, що право на Статус UKR є, але PESEL вже оформлявся раніше. Результатом такого звернення має стати документ, що підтверджує статус.
Реєстрація на польській біржі праці
Право зареєструватися на біржі праці (у Пов'ятовому побуті праці PUP, Бюро з працевлаштування) надається біженцям у Статусі UKR тим самим Спеціальним законом (ust.6, art.22). Роботодавець, який працевлаштовує українського біженця, зобов'язаний повідомити про це Повятовий уженд праці PUP протягом 14 днів. Якщо цього не станеться, робота виявиться нелегальною.
Однак недосвідчені роботодавці намагаються зробити таке сповіщення звичним їм шляхом (йдеться лише про онлайн-повідомлення, при особистому зверненні до PUP йому підкажуть процедуру), і нерідко стикаються з проблемами. У такому разі вони вважають за краще розлучитися з працівником, побоюючись санкцій за нелегальне працевлаштування.
Рішення тут дуже просте. На сайті praca.gov.pl, де і проводяться різні повідомлення, в розділі «Zatrudnianie cizoziemców», з'явився окремий підрозділ «Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy» — саме його потрібно використовувати замість традиційних методів реєстрації. Відповідно, завдання біженця — донести цю інформацію до роботодавця, якщо він нею поки що не володіє.
ТРУДОВІ СПОРИ
Невиплата зарплати, суперечки за трудовими договорами, нелегальна праця
Бувають випадки, коли українців використовують як безкоштовну робочу силу. Несумлінні роботодавці беруть їх нібито на випробувальний термін, а після місяця прощаються і грошей не виплачують. У Польщі роботодавці досить часто відмовляють працівникам з України у зарплаті, особливо під час їхнього звільнення. Вони думають, що співробітники не мають варіантів або ресурсів для порушення справи проти роботодавця. Насправді можна повернути Вашу заробітну плату ще на досудовому етапі і перший крок, який зробить Ваш адвокат, — надішле повідомлення до роботодавця, щоб повернути зароблені гроші.
Щоб захиститися від обману з роботою, потрібно обов'язково перевіряти компанію чи її працівника, запитувати документи, наприклад, ліцензію на працевлаштування. Домовлятися про роботу лише за договором та офіційною зарплатою та звертайте увагу на те, за що з вас можуть відняти гроші. І в жодному разі не купуйте фальшиві документи і не віддавайте свої власні.
Основи Трудового Кодексу у Польщі
Оплата праці у Польщі на умовах повної зайнятості, не може бути нижчою за мінімальну заробітну плату. У 2022 році мінімальна заробітна плата складає 3010 злотих брутто.
Відповідно до трудового кодексу Польщі – стаття 85, виплата винагороди за роботу провадиться не рідше одного разу на місяць у встановлений заздалегідь встановлений термін. Винагорода за роботу, що виплачується один раз на місяць, виплачується відразу після визначення її повної суми, але не пізніше ніж протягом перших 10 днів наступного календарного місяця. Роботодавець на вимогу працівника зобов'язаний надати для ознайомлення документи, на підставі яких розраховано його винагороду.
За понаднормову роботу працівник завжди має право на звичайну винагороду за кожну відпрацьовану годину. Під нормальною винагородою розуміється винагорода, яку співробітник отримує на регулярній та систематичній основі. Крім того, понаднормова робота повинна компенсуватися збільшенням заробітної плати +100% або +50%, або відпусткою.
Якщо ви зіткнулися з
невиплатою заробітної плати у Польщі
або фальшивими трудовими договорами - звертайтеся до адвоката
Термінова консультация
адвоката, що розмовляє українською,
Вадима Морозова - 200 грн
(для потреб нашої Армії)
Працюємо по всій Україні!
Знаходитесь за кордоном?
Телефонуй +380984326402
Вайбер, Телеграм, Ватсап
Яке покарання загрожує за нелегальне виконання праці?
Нелегальне виконання праці у Польщі – це порушення, за яке іноземцю загрожує покарання у розмірі від 1000 до 5000 злотих. Крім того, це матиме негативний вплив на можливість перебування в Польщі та виконання легальної праці. Контролює легальність працевлаштування Державна інспекція праці та Прикордонна служба. У разі виявлення нелегального працевлаштування Державна інспекція праці може передати справу до суду, а Прикордонна служба може видати рішення про обов'язок залишити територію Польщі. У цьому рішенні вказується також період, протягом якого іноземець не зможе в'їхати до Польщі. Тимчасові рамки цієї заборони у зв'язку з нелегальною працею становлять від 6 місяців до 3 років. У свою чергу Воєвода може анулювати або відмовити у видачі дозволу на роботу іноземця у роботодавця.
Заборона перебування в Польщі, ЄС
Чи є можливість скасування заборони в'їзду до Польщі?
Так, іноземець може клопотати про скасування заборони на в'їзд. Таке рішення видає орган, який видав іноземцю зобов'язання щодо повернення, наприклад, Прикордонна служба. Скасування заборони в'їзду не видається, якщо в'їзд чи перебування іноземця може становити загрозу обороноздатності чи безпеці держави, громадського порядку, порушуватиме інтереси Польщі. Крім того, заборона не анулюється, якщо іноземець не сплатив обов'язкові витрати, пов'язані з видачею та виконанням рішення про обов'язок покинути територію Польщі.
Чи можу я оскаржити рішення про зобов'язання залишити територію Польщі?
Оскаржувати рішення можна звернувшись до Голови управління у справах іноземців протягом 14 днів від дати його отримання. Іноземець не зобов'язаний виконувати рішення під час апеляційного провадження. Якщо Голова управління у справах іноземців залишить чинність рішення про обов'язок залишити Польщу, можна подати скаргу до Воєводського адміністративного суду у Варшаві протягом 30 днів після отримання рішення. В апеляції можна подати заяву про зупинення виконання рішення про обов'язок залишити територію Польщі.
ЮРИДИЧНИЙ ЗАХИСТ УКРАЇНЦІВ У ПОЛЬЩІ
Чи може іноземець, який став жертвою шахрайства у Польщі, відстоювати свої права?
Так. Потерпілий у Польщі має право подати заяву на відшкодування у кримінальному процесі та скаржитися на постанову про відмову у порушенні або припиненні попереднього розслідування.
Той факт, що хтось є іноземцем, обмежує можливість захисту від злочинів?
Громадяни Польщі та іноземці підлягають такому самому правовому захисту від злочинів. Цей захист надається іноземцеві також у випадку, якщо він не має врегульованого правового статусу у Польщі. Іноземці, які вчинили злочин чи порушення на території Польщі, несуть таку саму відповідальність, як і польські громадяни. Проти них ведеться таке ж провадження і їм загрожує таке ж покарання, передбачене Кримінальним кодексом або Адміністративним кодексом. Але факт скоєння злочину чи порушення іноземцем може вплинути на подальше перебування у Польщі. Наслідком вироку може бути рішення щодо обов'язку покинути територію Польщі. Видача такого рішення пов'язана з втратою права перебування в Польщі, дозволу на роботу, скасуванням дозволу на перетин кордону в рамках малого прикордонного руху, тимчасовою забороною в'їзду до Польщі та шенгенської зони. У рішенні про обов'язок залишити територію Польщі вказується також заборона повторного в'їзду на територію Польщі та шенгенської зони на певний термін.
Загалом польська модель кримінального провадження так побудована, що кожен потерпілий та підозрюваний мають отримати відповідні у всіх випадках, коли він має ухвалити рішення, що має значення для провадження. Перед першим допитом у Поліції чи прокуратурі потерпілий та підозрюваний отримують роз'яснення у письмовій формі, в якому їм повідомляють основні права та обов'язки під час провадження. Потім, під час виробництва, вони отримують чергові роз'яснення в письмовій та усній формі про їхні права у зв'язку з отриманням конкретних процесуальних рішень. Якщо іноземець знає польську мову, ці роз'яснення можуть бути корисними. В іншому випадку система роз'яснень може виявитися непридатною. На практиці лише роз'яснення перед першим допитом перекладаються іншою, не польською, мовою.
ПОЛЬСЬКА ПОЛІЦІЯ
Про скоєння злочину необхідно повідомити польську поліцію чи прокуратуру. Заяву необхідно подати до найближчої ділянки Поліції. Поліцейський зобов'язаний прийняти кожну заяву. Якщо поліцейський хоче переконати Вас не подавати заяву з різних причин, пояснюючи: я не маю часу; у цій справі нічого не вдасться зробити, оскільки неможливо встановити винуватця; справа переслідується за приватним обвинуваченням; це Ви, а не поліція, зобов'язані діяти - у такому випадку надішліть заяву поштою. Після подання заяви відбувається відкриття чи відмова у відкритті справи. У разі рішення про відмову відкриття провадження ви можете подати скаргу. Розслідування веде поліція чи прокуратура.
Права потерпілого:
- Право на безоплатну допомогу перекладача під час допиту або під час ознайомлення зі змістом доказу.
- Право подавати заяву про проведення дій у досудовому розслідуванні, під час допиту свідка, одержання документа, висновку судового експерта.
- Право вимоги участі у всіх діях досудового розслідування, у допиті свідків чи судових експертів.
- Право доступу до актів справи та виконання їх копій.
- Право подання заяви про проведення медіацій з метою примирення з винуватцем та узгодження способу компенсації збитків.
- Право подання заяви про компенсацію шкоди за знищене майно чи відшкодування за заподіяну образу.
- Право отримання інформації про відміну тимчасового затримання винуватця або його втечі з-під арешту.
- Право отримання безоплатної медичної, психологічної, реабілітаційної допомоги, а також матеріальної від суб'єктів, які отримали на цю мету фінансові кошти від держави.
НОМЕРИ РЯТУВАЛЬНИХ СЛУЖБ ПОЛЬЩІ
На території Польщі діють наступні номери рятувальних служб:
Швидка допомога: тел. 999
Пожежна охорона: тел. 998
Поліція: тел. 997
Муніципальна поліція: тел. 986
НОМЕР ЕКСТРЕННОГО ВИКЛИКУ 112 (відповідають польською та англійською мовами)
Зв'язок на ці номері безкоштовний як з приватних телефонів, так і з міських телефонів-автоматів. Набравши аварійний номер, слід чекати до прийняття відповідного сигналу. Повторний набір номера затягує час очікування. Після встановлення зв'язку з номером 112 диспетчер, залежно від виду події, перемикає зв'язок на відповідну службу.
Телефонний дзвінок на номер екстреного виклику повинен містити таку інформацію:
- місце події (у разі неможливості прочитати назву вулиці слід зазначити характерний орієнтир),
- вид події (розбійний напад, побої, крадіжка, зіткнення або інша дорожньо-транспортна пригода, вбивство, зґвалтування, бійка, зіткнення, дорожньо-транспортна пригода, злом, викрадення транспортного засобу, шахрайство),
- хто повідомляє (ім'я, прізвище, номер телефону для можливого контакту).
ПОЛЬСЬКА ПОЛІЦІЯ НАГАДУЄ ПРО ОСОБИСТУ БЕЗПЕКУ
Охороняй своє майно:
- не носи гаманця з грошима та документами у зовнішніх кишенях, оскільки можеш стати жертвою кишенькового злодія,
- оберігай мобільний телефон від можливості виривання його у тебе з рук,
- особистий багаж не залишай без нагляду,
- не залишай в автомобілі документи, ноутбук, навігатор, мобільний телефон,
- не забувай замкнути свій автомобіль на ключ.
У разі крадіжки або крадіжки зі зломом повідом про це в поліцію!
Піклуйся про свою безпеку:
- не заводь випадкових знайомств,
- користуйся лише ліцензованим транспортом з написом TAXI,
- увечері та вночі уникай неосвітлених місць, бічних вулиць, парків та скверів,
- гроші обмінюй тільки у банках або в обмінних пунктах.
У Польщі заборонено:
- У Варшаві діє заборона вживання алкоголю у громадських місцях (парки, площі, сквери, вулиці). Це не стосується літніх кафе на відкритому повітрі при барах, кафе та ресторанах..
- Забороняється ввезення та вивезення наркотиків та психотропних речовин.
- Забороняється мати вогнепальну зброю без необхідного законом дозволу.
- Забороняється поширювати та дивитися дитячу порнографію.
Повноваження польських поліцейських
Поліцейські уповноважені:
- перевіряти документи громадян для встановлення їхньої особи,
- затримувати осіб, які створюють очевидну пряму небезпеку для людського життя, здоров'я чи майна,
- проводити особистий огляд, а також перевіряти зміст багажу у разі обґрунтованої підозри вчинення забороненого діяння.
Скільки коштує україномовний адвокат у Польщі? Вартість юридичної консультації у Польщі
Ціна консультації адвоката у Польщі стартує від 100 злотих. Вартість консультації онлайн або в офісі в Кракові становить мінімально 369 злотих з 23% ПДВ за 60 хвилин. Вартість консультації залежить від складності справи.
Ціна на юридичні послуги у Польщі
- разова юридична консультація - від 100 злотих нетто;
- підготовка листа – від 300 злотих нетто;
- підготовка договору – від 250 злотих нетто;
- аналіз договору – від 250 злотих нетто;
- участь адвоката в судовому засіданні - від 200 злотих нетто;
- відкриття комерційних компаній - від 1000 злотих нетто;
- ведення судової справи – від 2000 злотих нетто.
Також ціна на юридичні послуги у Польщі може бути за погодинною ставкою від 100 злотих нетто та з процентною ставкою від 15 до 30% від суми отриманої компенсації. При цьому кожен клієнт має пам'ятати, що у разі успішного завершення судового процесу він отримає відшкодування витрат на адвоката.
Залишились питання?
Термінова консультація україномовного адвоката
Вадима Морозова - 200 грн
(для потреб нашої Армії)
Працюємо по всій Україні!
Перебуваєте за кордоном?
Телефонуй +380984326402
Вайбер, Телеграм, Ватсап
Підписуйся на наш telegram-канал залишайся на зв'язку з адвокатом!
Читати ще статті на цю тему:
Статус беженца в Польше для украинцев
Помощь украинским беженцам в 6 странах Европы. Телефоны, контакты, сайты
Риски для украинских беженок за границей. Поиск пропавших
Хранить или снимать деньги в условиях войны
Как вывозить деньги во время военного положения
Защита украинцев, пострадавших от военных преступлений РФ, в Европейском суде
Репарации от России. Сколько получат украинцы за ущерб от войны
Метки: ЕС, Война между Украиной и Россией, Срочные новости, Стоимость услуг адвоката, Работа за границей, Жилищный вопрос, Польша, Мошенничество, Обыск или арест, Адвокат по уголовным делам, Семейный адвокат, Штрафы, Вернуть долги, Автоадвокат, ДТП